Sur’da 11 kişi böyle tahliye edildi

Sur’da 11 kişi böyle tahliye edildi
Diyarbakır Valiliği’nce, dün sokağa çıkma yasağının sürdüğü Sur ilçesinden çıkarak, güvenlik güçlerine teslim olan şahıslarla ilgili yazılı açıklama yapıldı.
 Açıklamada, ilçedeki operasyonların sürdüğü belirtilerek, farklı saatlerde ve farklı bölgelerde hergün vatandaşların duyacağı şekilde ses yayın cihazları ile anonslar yapıldığı anımsatıldı. Bu konuda mülki makamlar ve güvenlik güçleri tarafından azami hassasiyet gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Söz konusu anonslar yerel ve ulusal basın ve yayın organlarında farklı zamanlarda yayınlanmıştır. Ancak bazı taraflı basın yayın organları tarafından ve sosyal medya üzerinden kamuoyunu yanıltıcı şekilde, vatandaşların operasyon bölgesinden çıkamadıkları yönünde gerçeği yansıtmayan haberler de yayınlanmaktadır” denildi.

“11 ŞAHIS GÜVENLİK GÜÇLERİNE TESLİM OLDU”
26 Şubat ile 1 Mart tarihlerinde valiliğe operasyon bölgesinde bulunduğu bildirilen şahısların çıkmak istedikleri yönünde sosyal medya üzerinden ve dolaylı yollar ile müracaatta bulunulduğunun aktarıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:
“Aynı gün şahısların güvenlik güçlerince tahliye edilmesi maksadıyla gerekli tedbirler alınarak, bölgenin kendileri için emniyet altına alındığı, güvenlik güçlerinin, kendilerini Dört Ayaklı Minare bölgesinde ve Cumhuriyet İlköğretim Okulu bölgesinde sağlık ekipleri ile birlikte beklediklerini belirtir anonslar 2 saat süre ile yapılarak, tahliyesi talep edilen şahıslar beklenmiş ancak gelmedikleri tespit edilmiştir. Benzer müracaatların devam etmesi üzerine 2 Mart’ta aynı şekilde gerekli tedbirler alınarak anonslar tekrar edilmiştir. Bu anonslar üzerine saat 22.50 sıralarında 3’ü kadın, 1’i bebek, 1’i de ağır yaralı olmak üzere 8 şahıs, gelerek güvenlik güçlerine teslim olmuş, müteakiben Diyarbakır Valilik makamına ilave 3 kişinin daha teslim olmak istediği bildirilmiştir. Aynı emniyet tedbirleri alınmış ve 3 Mart’ta 00.45’te aynı bölgeden 3 erkek şahıs güvenlik güçlerine teslim olmuş, söz konusu şahıslar emniyetli bölgeye alınmıştır. Yaralı bir erkek şahıs güvenlik güçleri tarafından zırhlı araç ile alınarak olay yerinde hazır bekletilen 112 Acil Servis ambulansına teslim edilmiş ilk kontrolüne müteakip hemen hastaneye sevki sağlanmıştır. 9 şahıs ile 4 aylık olduğu ifade edilen bebeğin şahsi ihtiyaçları karşılanmış, sağlık kontrolleri yaptırılmış ve adli ve idari işlemleri için Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek, çatışma bölgesinden güvenli bölgeye sevkleri sağlanmıştır.”

“MAKSATLI YAYINLARA İTİBAR EDİLMEMELİ”
Bu kapsamda, bazı basın yayın organları ile sosyal medyadaki bir kısım art niyetli şahısların güvenlik güçlerinin gerçekleştirmiş olduğu huzur ve güvenlik operasyonunu sekteye uğratmak, kamuoyunu maksatlı olarak yanıltmak için yapmış olduğu yayınlara vatandaşların itibar etmemesinin önem arz ettiğine de dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Güvenlik güçleri gece şartlarında bile vatandaşlarımızın can güvenliğini sağlamak ve onları bölücü terör örgütünün elinden kurtarmak için büyük bir özveri ve fedakarlık ile üzerine düşen insani, ahlaki ve vicdani sorumluluğunu yerine getirmektedir. Tüm bu çağrı ve iyi niyetli yaklaşımlara rağmen içerde olduğu iddia edilen kadın ve çocukların sağ salim güvenlik güçlerine ulaşmasını engelleyen, başta bölücü terör örgüt mensupları olmak üzere onları propaganda aracı olarak kullanan kişilerin ahlaki, vicdanı ve hukuki açıdan sorumlu olacakları değerlendirilmektedir.
Halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması, Teröristle Mücadele ve Terörden etkilenen vatandaşlarımıza karşı yürütülen yardım çalışmalarına kararlılıkla devam edilecektir.”

“ALLAH SİZE ZEVAL VERMESİN”
Diyarbakır Valiliği, açıklama ile birlikte, teslim olan şahısların görüntülerini de kamuoyu ile paylaştı. Beyaz bayraklarla ilçeden çıktıkları görülen şahıslardan yaşlı bir adamın gözyaşları içerisinde güvenlik güçlerine seslenmesi yürekleri burktu. Bir asker tarafından sırtlanarak, taşınan yaşlı adam, “Yarabbi şükür Allah size zeval vermesin. Allah zeval vermesin size. Bu hali istemiyoruz. Yardımcı olur kurtarın bu milleti” dedi.

Bir kadın ise, korktukları için ilçeden çıkamadıklarını belirterek, “Gidecek yerimiz yoktu. Anonsları duyuyorduk. Halkı bırakın diyordunuz. Çıkamıyorduk, korkuyorduk. Son anda seslenmenizi duyana kadar korkuyorduk. En son radyolara verdiniz anonsları. Sur için, halk için tahliye diye. Anneme dedim ki, anne kurtulduk” diye konuştu.

Genç bir şahıs ise, “Baktım 6-7 tane silahlı maskeli binanın kapısını kırıyorlar. Kimin ne olduğu belli değil. Bir yerlerden geldiler, mahallemizi, evimizi, yurdumuzu yıktılar” ifadelerinde bulundu.