Son dakika! Yemenden fırlatılan 3 füze ABD savaş gemileri tarafından durduruldu!!

Son dakika! Yemenden fırlatılan 3 füze ABD savaş gemileri tarafından durduruldu!!
Pentagon sözcüsü açıklamasına göre, füzelerin nereyi ve neyi hedeflediği bilinmediği için füzeleri durdurduğunu belirtti

ABD Savunma Bakanlığı, (Pentagon) Kızıldeniz'in kuzeyinde görevli Donanma'ya ait bir savaş gemisinin Yemen'den potansiyel olarak İsrail'e doğru fırlatılan üç seyir füzesi ile birkaç insansız hava aracını önlediğini duyurdu.

İsrail ile Hamas ve diğer Filistinli silahlı gruplar arasındaki savaş devam ederken Yemen merkezli İran desteğine sahip Şii Husi grup, daha önce yaptığı açıklamalarda, savaşa müdahil olabileceğinin işaretlerini vermişti.

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney da, önceki gün (17 Ekim) yaptığı bir konuşmada, İsrail'in saldırılarına devam etmesi halinde bölgedeki "direniş güçlerinin" harekete geçeceği uyarısında bulunmuştu.

"Direniş güçleri"nden kastın İsrail'in kuzeyinden Lübnan merkezli Hizbullah, doğudan Irak ve Suriye'de konuşlu Şii milis güçler ile güneyde Yemen'de yönetimini elinde bulunduran Husiler'in olduğu öngörülüyor.

Pentagon, Kızıldeniz'in kuzeyinde görev yapan ABD Donanması'na ait USS Carney destroyerinin füzeleri düşürdüğünü ve müdahale sırasında herhangi bir yaralanma olmadığını bildirdi.

Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, "Füzelerin ve insansız hava araçlarının neyi hedeflediğini kesin olarak söyleyemeyiz, ancak Yemen'den Kızıldeniz boyunca kuzeye, potansiyel olarak da İsrail'deki hedeflere doğru fırlatıldı." diye konuştu.

Ayrıca sözcü, bu duruma dair araştırmaların devam ettiğini ve ilave bilgi olması halinde bunun kamuoyu ile paylaşılacağını kaydetti.

ABD, savaşın patlak vermesinin ardından Orta Doğu'ya iki uçak gemisi, destek gemileri ve yaklaşık iki bin deniz piyadesinin yanı sıra önemli miktarda deniz gücü sevk etmişti.

Beyaz Saray, bunların kullanımına yönelik "herhangi bir plan ya da amacın" olmadığını belirtiyor.

ABD'nin ayrıca Orta Doğu'da birlikleri, savaş uçakları ve savaş gemilerinin bulunduğu çok sayıda üsleri bulunuyor.