Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz

Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz..Prim ödenen gün sayısı, sigortalı çalıştığı gün sayısı dolduysa ve vatandaşın emeklilik yaşı geldiyse vatandaş Sosyal Güvenlik Kurum tarafından emekli olabilmektedir. Emekli yaşını hesaplamak için gerekli olan bu bilgileri yine Sosyal Güvenlik Kurumunun bir hizmeti olan E-SGM uygulamasından SGK hizmet dökümü belgesi ile ulaşabilmektedir.

21 Temmuz 2015 Salı 18:55
401 Okunma
Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz

 Ne zaman emekli olurum uygulaması ile emekli olacağınız tarihi öğrenebilirsiniz..Prim ödenen gün sayısı, sigortalı çalıştığı gün sayısı dolduysa ve vatandaşın emeklilik yaşı geldiyse vatandaş Sosyal Güvenlik Kurum tarafından emekli olabilmektedir. Emekli yaşını hesaplamak için gerekli olan bu bilgileri yine Sosyal Güvenlik Kurumunun bir hizmeti olan E-SGM uygulamasından SGK hizmet dökümü belgesi ile ulaşabilmektedir.


Prim ödenen gün sayısı, sigortalı çalıştığı gün sayısı dolduysa ve vatandaşın emeklilik yaşı geldiyse vatandaş Sosyal Güvenlik Kurum tarafından emekli olabilmektedir. Emekli yaşını hesaplamak için gerekli olan bu bilgileri yine Sosyal Güvenlik Kurumunun bir hizmeti olan E-SGM uygulamasından SGK hizmet dökümü belgesi ile ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan vatandaşların merakı olan ne zaman emekli olabileceğini hesaplayabilmeleri için bir uygulama geliştirmiştir. Bu uygulama ile birlikte çalışmakta olan vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini öğrenebilirler. Ne zaman emekli olabileceklerini öğrenebilmeleri için vatandaşların bazı kişisel bilgilerini bilmeleri gerekmektedir. SSK prim ödenen gün sayısı, sigortalı çalıştığı gün sayısı, ilk sigortalı işe giriş ve çıkış tarihi, 3600 günün dolduğu tarihi uygulamaya giriş yapmadan önce öğrenmelidirler. Bu bilgileri öğrenebilmek için yine Sosyal Güvenlik Kurumundan SGK hizmet dökümü belgesi alarak öğrenebilmektedir. Bu bilgileri öğrendikten sonra ne zaman emekli olabilecekleri öğrenebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun uygulamasına giriş yapmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olan 3 kurum için de Sosyal Güvenlik Kurumu ayrı uygulamalar geliştirmiştir. Bu 3 uygulama farklı olsa da kullanış şekilleri benzerdir. Hesaplama işlemini başlamadan önce bağlı olduğumuz kuruma göre uygulamaya giriş yaptığınıza emin olmalısınız.

SSK kurumuna bağlı olan vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini öğrenebilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun SSK kurumu için düzenlemiş olduğu ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapılmalıdır. SSK kurumu için düzenlenmiş olan uygulamaya girdikten sonra ilk olarak cinsiyetinizi seçmelisiniz. Cinsiyet seçiminizi yaptıktan sonra doğum tarihinizi ve hizmete başlama tarihinizi sisteme gün, ay ve yıl olarak girmelisiniz. Bu bilgiler girildikten sonra sağ tarafta bulunan özel durumlar belirtilmelidir. Maluliyetiniz var mı ve erken yaşlanma var mı seçeneklerini belirttikten sonra alt tarafta bulunan mevcut bilgileriniz doldurmanız gerekmektedir. Mevcut bilgiler kısmında vatandaşın bazı sigorta bilgileri girilmelidir. Girilmesi gereken bilgilerden bazılarını bilmiyorsanız eğer SGK hizmet dökümü belgesi sayesinde ve Sosyal Güvenlik Kurumundan öğrenebilirsiniz. Mevcut bilgiler kısmında ilk olarak SSK prim ödenen gün sayısı, diğer sandıklara ait gün sayınız, asker olarak veya sanatçı olarak geçirdiğiniz gün sayısı, fiili gün sayınız ve son olarak da 3600 günün doldurulduğu tarihi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Bu işlemlerin ardından SSK kurumundan ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bağ-Kur kurumuna bağlı olan vatandaşlar ne zaman emekli olurum hesaplama işlemi için ilk olarak Sosyal Güvenlik Kurumunun Bağ-Kur için düzenlediği ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra ilk olarak üst tarafta bulunan emeklilik bilgilerini girmelisiniz. Emeklilik bilgileri kısmında bulunan emeklilik türü, cinsiyet ve doğum tarihinizi gün, ay ve yıl olarak sisteme girmelisiniz. Özel durum bilgileriniz var ise alt tarafta bulunan gerekli yerlere girmelisiniz. Bu bilgileri düzgün olarak girdikten sonra tamam butonuna bastığımızda Bağ-Kur kurumundan ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Emekli sandığı kurumu altında çalışan vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini hesaplayabilmek için Sosyal Güvenlik Kurumunun ne zaman emekli olurum uygulamasına giriş yapılmalıdır. Uygulamaya giriş yaptıktan sonra cinsiyetinizi, doğum tarihinizi ve hizmete başlangıç ve bitiş tarihlerini girmelisiniz. Son olarak hizmet türünüzü de seçtikten sonra Emekli Sandığı kurumunda ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Son Güncelleme: 21.07.2015 18:57
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.