Meteorloji'den 6 vilayete çığ uyarısı!

Meteorloji'den 6 vilayete çığ uyarısı!
Meteorloji'den 6 vilayet için kritik çığ tehlikesi uyarısı geldi.Çığ riski nedeniyle meydana gelecek olan olumsuzluklara karşı çok dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğinin altı çizildi.

Çığın Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’da 12 Şubat günü saat 13.00′den 20 Şubat günü saat 15.00′e kadar çığ düşmesi nedeniyle ulaşımda aksamalara ve ölümcül kazalara yol açabileceği belirtildi.

Meteoroloji 12′nci Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, bölgede etkili olan kar yağışı özellikle yüksek ve dik kesimlerde çığ riski oluşturdu. Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı, Ardahan ve Iğdır’da 12 Şubat günü saat 13.00′den 20 Şubat günü saat 15.00′e kadar çığ düşmesi nedeniyle ulaşımda aksamalara ve can kaybına yol açması bekleniyor. Çığ riski nedeniyle meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı ilgililerin dikkatli ve tedbirli olması gerekiyor.Meteoroloji'den ülke geneli için yapılan hava tahmin raporuna göre, 10.02.2015 Salı ve 11.02.2015 Çarşamba günü ülkemizin büyük bölümünde görülecek kar yağışlarının Marmara'nın doğusu (Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Yalova ve İstanbul'un Anadolu yakası), Batı Karadeniz (Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu, Sinop'un iç kesimleri), İç Anadolu'nun batısı (Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Konya, Karaman), Akdeniz bölgesinin iç kesimleri (Isparta, Burdur, Kahramanmaraş'ın ve Adana'nın kuzey kesimleri ile Antalya ve Mersin'in iç kesimlerinde), İç Ege'de (Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Denizli ile İzmir, Manisa, Aydın'ın doğusu ve Muğla'nın iç kesimlerinde) ve Doğu Anadolu'nun güneydoğusunda (Hakkari, Bitlis, Muş, Bingöl, Tunceli, Van'ın güneyi ve Şırnak'ın doğusunda) güçlü (10 ila 20 cm) ve yer yer yoğun olacağı (20 cm üzeri) düşünülüyor. Yoğun kar yağışları sebebiyle meydana gelebilecek ulaşımda aksamalar ile buzlanma ve don vakalarına karşı dikkatli ve önlemli olunmalı.


Türkiye, Orta Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç merkezi ve yağışlı hava ile Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın tesirine girdi. Meteorolojiye göre pazartesi, salı ve çarşamba günleri ülke genelinin tamamına yakını yağışlı geçecek. Perşembe günü kuzey ve doğu bölgelerde etkili olacak yağışlar tesirini azaltacak ancak soğuk hava etkili olmaya devam edecek. Yağışların çoğunlukla karla karışık yağmur ve kar, Doğu Karadeniz kıyıları ve Akdeniz kıyı kesimleri ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde yağmur ve sağanak şeklinde olması bilave ediyor.
BAŞKENT'TE KAR BAŞLADI
Ankara'da bir gün önce akşam saatlerinde başlayan yağmur ilerleyen saatlerde yerini kar yağışına bıraktı. İl genelinde devam eden kar yağışı bilhassa yüksek kesimlerde etkili oluyor. Kar kürüme ve tuzlama ekipleri çalışmalarına yoğun şekilde devam ediyor. Bir Takım ara sokakların ve parkların kapla kaplandığı görüldü. Yarın 0 çarşamba günü ise eksi 2 derecenin hissedileceği Başkent'te sıcaklıklar cuma günü eksi 5 dereceye kadar düşecek.
"İSTANBUL'UN YÜKSEK KESİMLERİNDE 5 İLA 15 CM ARASINDA KAR YAĞIŞI BEKLENİYOR"

Meteoroloji'den İstanbul için yapılan hava tahmin raporuna göre, İstanbul'da akşam saatlerinden sonra başlayacak yağışın gece saatlerinde karla karışık yağmur ve yüksek kesimlerinde kar şeklinde meydana geleceği, güçlü kuzeyli rüzgarlarla birlikte karla karışık yağmur ve kar yağışının Salı ve Çarşamba günleri Anadolu yakasında güçlü olmak üzere devam edeceği, Çarşamba günü akşam saatlerinden itibaren yağışın tekrar karla karışık yağmur ve yer yer yağmur şekline döneceği düşünülüyor. Yerde kar yüksekliğinin sahil kesimlerde 1 ila 3 cm olurken rakımın biraz yüksek olduğu yerlerde 5 ila 15 cm arasında olacağı beklenmektedir. Kar yağışı ve fırtına şeklinde esecek rüzgarın oluşturacağı ulaşımda aksamalar gibi negatifliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalı.
İZMİR İÇİN KAR UYARISI
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre Ege Bölgesi bugünden itibaren soğuk ve yağışlı havanın etkisi altına giriyor. Açıklamada bölge genelinde bugün öğle saatlerinde başlayacak sağanağın İzmir, Aydın ve Manisa'da etkili olacağı, Çanakkale, Balıkesir ve Manisa'nın kuzey ilçelerinde yoğun kar yağışı şeklinde görüleceği belirtildi.
Salı günü Manisa, Balıkesir ve Çanakkale'de tesirini arttırması beklenen kar yağışının İzmir'in doğu ilçelerinde de görülebileceğinin dile getirildiği açıklamada, "Çarşamba günü Kıyı Ege dışında bölge genelinde tesirini sürdürmesi beklenen kar yağışlarının Balıkesir genelinde, Çanakkale'nin doğu ilçelerinde güçlü olacağı tahmin ediliyor" denildi.
Körfez'de hortum
İzmir Körfezi açıklarında bugün öğle saatlerinde denizde hortum oluştu . Hortum amatör kamera tarafından saniye saniye görüntülendi. İzmir' in Seferihisar ilçesi Sığacık körfezinde yağmur ve şiddetli fırtına ertesi denizde oluşan hortum panik yarattı. Sığacık körfezinde denizin 500 metre açığında oluşan ve yaklaşık 5 dakika izlenen hortum kıyıya yaklaşmadan kayboldu.
Açıklamada bölge genelinde rüzgarın yıldız ve poyrazdan fırtına şeklinde eseceği vurgulanarak, vatandaşlar ve alakalılar, güçlü, çok güçlü, gök gürültülü sağanak, yer yer dolu yağışı, yoğun kar yağışı, fırtına ve tipinin yol açabileceği, ani sel, su baskını, yıldırım düşmesi, ulaşımda aksamalar, buzlanma, don, ağaçların ve direklerin devrilmesi gibi vaziyetlere karşı uyarıldı.
Denizlerde de fırtınalı rüzgâr bilave ediyor. Rüzgar, Bodrum-Ka arasında batı ve güneybatıdan 3 ila 5, açıklarında 6 ila 7, Kaş-Anamur arasında güneybatıdan 5 ila 7 kuvvetinde esecek. Yetkililer, güney ve güneybatıdan güçlü esecek rüzgâr nedeniyle vatandaşların karbonmonoksit zehirlenmelerine karşı dikkatli olmasını istedi.
DOĞU'DA KAR VE SOĞUK HAVA
Doğu Anadolu Bölgesi'nde gece en düşük hava sıcaklığı, sıfırın altında 12 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.

Meteoroloji Tahmin ve Uyarı Merkezi verilerine göre, İzlanda Alçak Basınç Sistemi'nin etkisinde bulunan Doğu Anadolu Bölgesi'nde öğleden sonra etkili olması beklenen yağışların Erzurum, Erzincan, Ağrı, Ardahan, Kars, Muş ve Bitlis'te kar, Iğdır'da ise yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olacağı düşünülüyor.

Gece ölçülen en düşük hava sıcaklıkları Hakkari'de 2, Iğdır'da 1, Bitlis ve Erzincan'da sıfır, sıfırın altında olmak üzere Van ve Ağrı'da 1, Muş ve Erzurum'da 3, Kars'ta 4, Ardahan'da 12 derece olarak kaydedildi.
Günün en yüksek hava sıcaklıklarının da Iğdır'da 6, Erzincan, Van, Hakkari ve Ağrı'da 3, Bitlis'te 2, Erzurum ve Kars'ta 1, sıfırın altında olmak üzere Muş'ta 2, Ardahan'da 3 derece olması bilave ediyor.
KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE DİKKAT
Akdeniz'de ise Muğla geneli ile Antalya'nın doğu ilçelerinde güçlü, yer yer çok güçlü yağış bilave ediyor. Yağışlar, Muğla geneli ile Antalya'nın doğu ilçelerinde güçlü ve yer yer çok güçlü olacak. Hava sıcaklığı 2 ila 4 derece azalacak. Rüzgar, güney ve güneybatıdan orta kuvvette, yer yer kuvvetlice esecek.
Kent merkezlerindeki kar kalınlıkları da Ağrı'da 35, Erzurum'da 32, Bitlis'te 30, Muş'ta 20, Ardahan'da 21, Hakkari ve Van'da 1 santimetre, kayak merkezlerinde ise Konaklı'da 103, Palandöken'de 98, Cıbıltepe'de 110, Ergan'da 25 santimetre ölçüldü.

Yetkililer, gece saatlerinde başlayan yağışların 12 Şubat Perşembe gününe kadar aralıklarla devam edeceğini bildirerek, kar yağışının meydana getirebileceği negatifliklere karşı vatandaşları uyardı.

Bu arada, olumsuz hava koşulları nedeniyle Erzurum'un Aşkale ilçesi, Kars merkez ve bağlı köyler ile Sarıkamış ilçesine bağlı köylerde eğitime bir gün süreyle ara verildiği belirtildi.