İsa Karakaş'tan 'Askerlik nedeniyle işsizlik maaşı' ile ilgili önemli yazı

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, ``Askerlik nedeniyle işsizlik maaşı`` başlıklı önemli bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:

Adnan Çelik
Adnan Çelik
14 Mayıs 2018 Pazartesi 13:34
274 Okunma
İsa Karakaş'tan 'Askerlik nedeniyle işsizlik maaşı' ile ilgili önemli yazı

Türkiye Gazetesi yazarı İsa Karakaş, ``Askerlik nedeniyle işsizlik maaşı`` başlıklı önemli bir yazı kaleme aldı. İşte o yazı:
Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalan sigortalılara İŞKUR tarafından işsizlik ödeneği verilmektedir. Askere giden veya askerliğini yapmakta olan okuyucularımız işsizlik maaşı alıp alamayacaklarını sormaktadır. Hemen cevaplayalım askerliğini bitirmiş sigortalılara belirli şartlarla işsizlik ödeneği verilmektedir.
İşten çıkış kodu gerekliÇalışanların sigortalılıkları hizmet akdinin sona erdiği tarihten itibaren sona ermektedir.Sigortalılığı sona erenlerin işverenleri tarafından işten ayrıldığı tarihi takip eden 10 gün içinde SGK’ya sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile e-Sigorta yoluyla bildirilmesi gerekmektedir.


Askere gidenlerin bu belgede işten çıkış nedeni olarak askerlik kodunun işaretlenmesi gerekmektedir.


SGK’ya verilen bu belge, SGK tarafından aynı zamanda İŞKUR’a gönderilmektedir. İŞKUR da işten çıkma nedeni askerlik olanlara belirli şartlarla ödenek vermektedir.


30 gün için İŞKUR’a başvurun

Herhangi bir askerî veya kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan sigortalı işsizler bu ödevin sona ermesinden itibaren mücbir sebepler hariç 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmaları gerekmektedir. 30 gün süreden sonra başvurulması hâlinde başvuruda gecikilen süre toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.Terhis belgesinde yer alan askerliğe sevk tarihinden önceki 90 günlük süre içindeki askerlik gerekçesiyle yapılan fesihler de bu kapsamda yapılan fesih olarak değerlendirilmektedir.


Bu süreden daha önce yapılan fesihleri İŞKUR askerlik gerekçesiyle yapılmış fesih olarak değerlendirilmediğinden ödenek vermemektedir.


İşsizlik maaşı için gereken şartlar

Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması gerekmektedir. İş sözleşmesinin sona erdiği tarihten önceki son 3 yıl içinde; 600-899 gün sigortalı olanlara 180 gün, 900-1079 gün sigortalı olanlara 240 gün ve 1080 gün sigortalı olanlara 300 gün süre ile işsizlik ödeneği verilmektedir. Askerlik nedeniyle yapılan fesihlerde askerliğin bitmiş olması şarttır. Bu nedenle askere gitmeden önce İŞKUR tarafından ödeme yapılmaz. Ancak sigortalı işsizlere askere gideceği tarih daha önce bildirilmiş olmasına rağmen sağlık veya ilgilinin istek ve kusurundan kaynaklanmayan diğer nedenlerle askerlik şube başkanlıkları tarafından askere gidiş tarihinin 3 aydan daha fazla bir süreyle ertelenmesi hâlinde askere gitmeden önce İŞKUR ödeme yapmaktadır.Verilecek işsizlik ödeneği tutarıHerhangi bir askerî veya kanuni ödev dolayısıyla işinden ayrılan sigortalı işsizler bu ödevin sona ermesinden 30 gün içinde İŞKUR’a başvurmaları hâlinde çalışma süreleri ve ücretlerine göre 180 gün ile 300 gün arasında süre ile sınırlı olmak üzere işsizlik ödeneğine hak kazanabilmektedir.Günlük işsizlik ödeneği, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt %80’nini geçememektedir.


2018 yılı işsizlik maaşı en düşük miktarı 811 TL, en yüksek miktarı ise 1.623 TL’dir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.