HDP'den patlama ilgili açıklama!

HDP'den patlama ilgili açıklama!
HDP Mersin Milletvekili adayı partisinin Mersin ve Adana'daki il başkanlıklarındaki patlamalar için hükümeti eleştirdi.
HDP'nin Mersin ve Adana'daki bürolarında yaşanan patlamalara HDP cephesinden ilk tepki Mersin Milletvekili adayı Dengir Mir Mehmet Fırat'tan geldi. Fırat şunları söyledi, "Yapacakları tüm tahriklere provokasyonlara rağmen biz HDP olarak seçmen kitlemizle beraber soğukkanlılığımızı koruyacağız. Provokasyona gelmeyeceğiz.

Dün Adana'da mitingimiz vardı, bugün  de Mersin'de miting var. İkisinin aynı zamanda olması kesinlikle bir plan içerisinde yapıldığını gösteriyor. Bir çok yerde de bu saldırı tekrar ediyor. Bundan sonra da etmeyeceğini düşünmüyoruz, edebilir. HDP'nin ufukta görünen barajı aşmış olması korkusu birilerini korkutuyor. Ama korkunun da ecele faydası yok.

Faili meçgul bir olay değil bana göre. Bu olayların tamamının arkasında devleti yöneten hükümetin olması gerekiyor. Çünkü temel görevi devletin, bireylerin ve kurumların can güvenliğini sağlayabilmektir. Sağlanmıyorsa bir de hedef gösteriyorsa suçları daha da katmerleşmiş olduğunu söyleyebilirim.

 AK Parti Mersin Milletvekili Adayı Muhsin Kızılkaya da olayla ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. Kızılkaya şöyle konuştu, "Ben de şu anda İstanbul 'dayım, haberi burada öğrendim. Emniyet müdürüyle görüştüm. Onların da ellerinde kesin bilgi yok. Sadece ses bombası bilgisi var. Büyük bir panik havasının yaratıldığı muhakkak.

Pervin Buldan'dan Kandil yolunda sert mesaj


HDP Mersin ve Adana il teşkilatlarında eş zamanlı meydana gelen patlamalara Pervin Buldan sert tepki verdi. Kandil yolunda İnternethaber.com'a konuştu.

HDP Mersin ve Adana il teşkilatlarında eş zamanlı patlama meydana geldi. HDP'den saldılarla ilgili ilk açıklama internethaber.com'a geldi.

HDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, internethaber'in sorularını Kandil yolunda cevapladı. Partilerine yapılan saldırıyı kınayan Buldan, "Seçim meydanlarında, baştan Cumhurbaşkanı olmak üzere, hükümet yetkilileri ve Başbakan HDP'yi hedef gösteren açıklamalar yapıyorlar, bu saldırıların aslında hükümetin seçim meydanlarında HDP'yi hedef göstermesiyle gerçekleştiğinin altını çizmek isterim." dedi.

İnternethaber'den Nesrin Yılmaz'a konuşan Buldan şunları söyledi:

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN HDP'Yİ HEDEF GÖSTERİYOR

Seçim meydanlarında, baştan Cumhurbaşkanı olmak üzere, hükümet yetkilileri ve Başbakan HDP'yi hedef gösteren açıklamalar yapıyorlar, bu saldırıların aslında hükümetin seçim meydanlarında HDP'yi hedef göstermesiyle gerçekleştiğinin altını çizmek isterim. Ama şu çok iyi bilinsin ki, partimize, seçim bürolarımıza, il, ilçe ve belde teşkilatlarımıza yapılan her saldırı karşısında Türkiye'deki ezilen halklar daha çok kenetleniyor, partimiz daha çok büyüyor ama bunu yapanlar küçülüyorlar bunu bilmeleri lazım.

BİZİM GİBİ ÇABA SARF ETSİNLER

Ben şu anda Kandil'e gidiyorum, barışın bu coğrafyaya gelebilmesi için bir çaba sürdürüyoruz, dolayısıyla, AKP'nin, barıştan, kardeşlikten, özgürlükten, demokrasiden korkmaması gerektiğini ifade etmek istiyorum. Onların da bizler gibi bu çabayı sarf etmelerinin bu ülkeye büyük bir fayda getireceğine inanıyorum. Saldırganlıklar, hakaret yerine, barışa, kardeşliğe, özgürlüğe, aynı zamanda demokrasiye sarılmalarını tavsiye ediyorum. Ben bir kez daha Adana ve Mersin'de yaralanan arkadaşlara acil şifalar diliyorum ve olayı kınıyorum.