Diyanetten o skandal şok görüntülere veryansın

Diyanetten o skandal şok görüntülere veryansın
Kabe maketinin gerçekmiş gibi algılanmaması gerektiğini belirten Diyanet, “Herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir” açıklamasını yaptı. İki dini etkinlik hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı uyarıda bulundu: Diyanet, aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmanın büyük vebal olduğunu vurguladı. Kuran şeklinde pasta ve Kabe maketi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tepkisini çekti. Diyanet, “Kuran ş

Kabe maketinin gerçekmiş gibi algılanmaması gerektiğini belirten Diyanet, “Herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir” açıklamasını yaptı. İki dini etkinlik hakkında Diyanet İşleri Başkanlığı uyarıda bulundu: Diyanet, aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmanın büyük vebal olduğunu vurguladı. Kuran şeklinde pasta ve Kabe maketi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tepkisini çekti. Diyanet, “Kuran şeklinde pasta olmaz; Kâbe maketi etrafında tavaf büyük vebal” açıklaması yaptı.

Üsküdar Belediyesi, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında Bağlarbaşı’nda ‘Asr-ı Saadet’e Yolculuk’ adlı sergi hazırladı. Sergide hacı ve umrecilerin kutsal topraklarda ziyaret ettiği mekânlar maketlerle anlatıldı. Önceki gün sergi alanına ihrama girip gelen avukat Cihat D., Kâbe maketinde tavaf etmek istedi. Bu hareketiyle tepki toplayan avukat gözaltına alınıp serbest bırakıldı. Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de Kâbe maketinin çevresinde tavafa izin vermediklerini, amaçlarının çocuklara ve gençlere tarih kitaplarında okudukları İslam tarihini anlatmak olduğunu söyledi.

 

"Kuran’lı pasta çok yanlış"

 

Bu hafta çok ses getiren başka bir etkinlik de Tokat’ın Zile ilçesinde Kuran-ı Kerim motifli pasta kesilmesi oldu. 2013’te yapılan etkinliğin görüntülerinin internette dolaşmasının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı inceleme başlattı. Diyanet Alo Fetva Hattı da tartışmalı bu iki olayla ilgili açıklama yaptı. Hürriyet'ten Fatma Aksu ve Meltem Özgenç'in haberine göre Başkanlık, şirket açılışlarında kullanılan Kuran-ı Kerim ya da Kâbe gibi dini figürlü pastaların yapılmasının çok yanlış olduğunu bildirdi.

 

"Maket gerçek değil"

 

Diyanet, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Üsküdar Belediyesi’nin kurdurduğu Kâbe maketinin gerçekmiş gibi algılanmaması gerektiğini de belirterek şu uyarıda bulundu: “Sadece Kâbe’yi ziyaret sırasında, nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi etmek için maket kurulabilir. Aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir.”