Altın İçin Tarih Verildi! Gram altın bu tarihte 2000 TL Olacak.

Altın İçin Tarih Verildi! Gram altın bu tarihte 2000 TL Olacak.
Doların her geçen gün artmasıyla birlikte altında yerinde durmuyor, Altın için tarih verildi bu tarihte 2000 TL olacak.

Doların yükselişi altın fiyatlarını da etkilemeye devam ediyor. Kuyumcuların paylaştığı bir haber, altın almak veya satmak isteyenleri yakından ilgilendiriyor. Uzmanlar, gram altının ne zaman 2.000 TL’yi geçeceğini açıkladı.

Altın Fiyatları Düşüşle Başlamadı

Gram altının fiyatı yeni güne düşüşle başlamadı. Yani, önceki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.597 TL seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 2.625 TL, Cumhuriyet altını ise 10.600 TL’den satılıyor. Dün, dalgalı bir seyir izleyen gram altın, günü önceki kapanışın hemen üzerinde olan 1.598 TL seviyesinden tamamladı.

Altının Ons Fiyatı Düşüşte

Altının ons fiyatı ise şu anda yüzde 0,1 düşüşle 1.906 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Analistler, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın hafta boyunca “şahin” tonlu açıklamalar yapması ve açıklanan ekonomik verilerin resesyon endişelerini hafifletmesiyle altının ons fiyatının baskılandığını belirtti.

ABD ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde beklenenden fazla yüzde 2 büyüme kaydettiği dün açıklanan verilerle ortaya çıktı. Fed’in de dün açıkladığı stres testinin sonuçları, ABD’deki 23 büyük bankanın şiddetli bir resesyonu atlatabilecek durumda olduğunu ve resesyon sırasında bile kredi verme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Analistler, bu gelişmelerin Fed’in faiz artırımına yönelik elini güçlendirdiğini belirterek, bankanın temmuz toplantısında politika faizini 25 baz puan artırma olasılığının yüzde 87’ye yükseldiğini bildirdi.

Kuyumcuların Açıklamaları

Analistler, bugün Almanya’da işsizlik, Avro Bölgesi’nde enflasyon ve işsizlik, ABD’de kişisel gelir ve tüketim harcamaları verilerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik olarak altının ons fiyatında destek seviyelerinin 1.900 ve 1.890 dolar, direnç seviyelerinin ise 1.920 ve 1.930 dolar olduğunu belirtti.

Bu süreçte kuyumcular, altın fiyatlarının yükselmesinden sonra dahi yatırımcılara yeni uyarılarda bulunuyor. Uzmanlar, yeni hafta ile birlikte piyasaların dalgalanabileceğini ve paniklememeleri gerektiğini vurguluyor. Ayrıca, gram altının yıl sonuna kadar 2.000 TL’yi aşabileceği öngörüsünde bulunuyorlar.

Ekonomist Tuğberk Çitilci ise, kurda öncelikle 28, daha sonra 28-30 TL bandının potansiyeline işaret ederek, gram altının portföylerde yer alması gerektiğini ifade ediyor.

Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar ve doların yükselişi, yatırımcılar için önemli bir konu olmaya devam ediyor. Uzmanların analizlerini takip etmek ve gelişmeleri yakından izlemek, altın alım-satım kararları açısından önemli bir faktördür.