80 bin TL biriktir 20 bin TL devletten!

80 bin TL biriktir 20 bin TL devletten!
Devlet vatandaşa 20 bin TL verecek! İşte şartlar...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı`nca ailelerin ev sahibi olabilmeleri için Mayıs 2016`da başlatılan `Konut Hesabı ve Devlet Katkısı` uygulaması son düzenlemeyle daha cazip hale geldi. 

Devlet katkısında üst limit arttı. 5 yıl boyunca 80 bin lira biriktiren, ev alırken devletten de 20 bin lira karşılıksız para alabilecek.

`Konut Hesabı ve Devlet Katkısı` uygulamasında sistemde en az 3 yıl kalma şartı bulunurken, eski yönetmelikte 3 yıl kalanlar yatırdığı paranın yüzde 15`ini, 4 yıl kalanlar yüzde 18`ini ve 5 yıl kalan da yüzde 20`sini alabiliyordu.

Yeni düzenlemeyle, uygulamada 5 yıl ve daha uzun süre kalanlara ödeme miktarının en fazla yüzde 25`i kadar destek sağlanacak.

Bu destek, en fazla 20 bin lira olacak. Bu oran her yıl yeniden değerleme oranı kadar da artırılacak.

Sistemde 3 ve 4 yıl kalanların alacakları katkı payı miktarları için ise yönetmelik bekleniyor. Hazırlanacak yönetmelikle bu oran ve tutarlar belli olacak.

İLK ÖDEME 2019`DA

Devlet desteği üst oranının yüzde 20`den yüzde 25`e çıkarılması dikkate alındığında, uygulamadan en kârlı çıkanlar sistemde 5 yıl süreyle kalanlar olacak.
5 yılda 80 bin lira birikim yapan, ilk evini aldığında 20 bin lira devlet katkısı alabilecek. Uygulama 2016`da başladı.

Bu tarihte hesap açanlar, 2019`da ev alırsa devlet katkısını alabilecek. Yani ilk devlet katkısı 2019`da ödenecek.

ÇEYİZ KATKISI 7 BİN 500 TL

Bankada 3-5 yıl düzenli birikim yapıp 27 yaşından önce ilk evliliğini yapanlara devlet katkısı verilmesini içeren uygulamanın da cazibesi arttı.
Devlet desteğinin üst oranı yüzde 20`den 25`e, azami tutarı da 5 bin liradan 7 bin 500 liraya çıkarıldı.

Sistemde 5 yıl kalan ve düzenli ödeme yapanlar en yüksek oran olan 7 bin 500 liralık devlet katkısını alma hakkını kazanabilecek. 30 bin lira biriktiren 7 bin 500 lira devlet katkısı alabilecek.

Çiftler bundan ayrı ayrı yararlanıp tutarı ikiye katlayabilecek. Sistemde 3 veya 4 yıl kalanlara ödenecek devlet katkısı miktarları hazırlanacak yönetmelikle belirlenecek.

2 yılı dolduran uygulamada, ilk ödeme 2019`da yapılacak. Çeyiz hesabında çiftlerin devlet katkısını alabilmeleri için evlilik tarihinden itibaren 6 ay içerisinde evlilik cüzdanı ve ilk evlilikleri olduğuna dair belge ile bankaya başvurmaları gerekiyor..


(Kaynak: Takvim)
 

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir