Vergi Affı Müjdesi: 4A, 4B, 4C'li Borçlarından Kurtuluyor!

Vergi Affı Müjdesi: 4A, 4B, 4C'li Borçlarından Kurtuluyor!
Mart ayı sonunda başlayacak ödemelere ilişkin vergi affı açıklamalarının toplamı 4A, 4B, 4C'li için umut verdi.

Mart ayı itibariyle başlayacak ödemelere dair açıklama geldi. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’nı kapsayan ödemelerin 1. taksiti ödenecek.

2024 vergi ödemelerine dair açıklama detayları geldi. Emlak vergisi ödemelerinin ilk taksiti 1 Mart 2024 itibariyle başlıyor. İlk ödemelerin kimler tarafından yapılacağı ve kimlerin muaf olduğu belirlendi. Konut vergisi için istisnalar gerçekleştiriliyor. Peki, 2024 emlak vergisi ödemelerinden kimle muaf olacak? Kimler emlak vergisi ödemekle yükümlü? Hangi durumlarda emlak vergisi ödemesi yapılması gerekiyor? Kimler vergi affından yararlanabiliyor?

Ödemeler Mart Ayında Başlıyor

Vatandaşların belediyeler aracılığıyla yapacağı vergi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Belediyelere gerçekleştirilecek emlak vergisi ödemeleri içinse bazı vatandaşlar muaf olacak. Belirli şartları sağlayan vatandaşlara sağlanan vergi affından faydalanmak için ve daha önce muaf olunduğu halde yapılan ödemeleri iade almak içinse belediyelere dilekçe verilmesi gerekiyor.

2024 Emlak Vergisi Ödemesi Ne Kadar?

Mart ayında başlayacak vergi ödemesi rayiç bedele göre hesaplanıyor. Konut, arsa sahipleri ile işyeri sahiplerinin gerçekleştireceği emlak vergisi ödeme oranları gayrimenkul bedeline göre belirlenecek. Ev sahipleri rayiç bedelin binde 1’i kadar emlak vergisi ödemesi yapıyor. İşyeri sahibi olanlar ise emlak vergisi ödemesini binde 2 oranında gerçekleştiriyor. Peki, kimler vergi affından yararlanabilecek?

Emlak Vergisi Ödemelerinden Kimler Muaf?

Belirli şartları sağlayan vatandaşlar içim emlak vergisi affı sağlanıyor. 200 metrekareyi geçmeyen ev sahipleri için emlak vergisi ödemesi yapılmıyor. Ancak, 200 metrekareyi geçen ya da bir taneden fazla evi veya gelir kaynağı olanlardan emlak vergisi ödemesi alınıyor. Ek olarak ev hanımlarının, herhangi bir gelir sahibi olmayanların, SGK’dan (Sosyal Güvenlik Kurumu) maaş almayanlar, şehit yakınları, emekliler, gaziler, dul ve yetimler ile engelliler de emlak vergisi ödemelerinden muaftır.

Vergi affından faydalanmak isteyen vatandaşların ilgili konutta ikamet etmesi zorunluluğu bulunmuyor. Kirada oturuyor olunsa dahi emlak vergisi ödemesi tek bir ev için yapılmıyor, ancak ev kiraya verilmişse kira gelir vergisi ödenmesi gerekebiliyor. Ölüm aylığından faydalanan vatandaşlar için de emlak vergisi affı sağlanıyor. Eşinden dolayı ölüm aylığı alan dul eşler ile emekliler de Mart ayında başlayacak emlak vergisi ödemesini yapmak zorunda değildir.

Kimler Emlak Vergisi Affından Yararlanamıyor?

200 metrekareden büyük evi olan vatandaşların 1 Mart 2024 itibariyle emlak vergisi 1. taksit ödemesini yapması gerekiyor. Ek olarak birden fazla hissesi bulunan vatandaşların ya da emekli olmasına rağmen çalışanların vergi affı bulunmuyor. Ülkemizde SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığı sigorta türlerinden emekli olanlar vergi affından faydalanabiliyor, ancak yurtdışından emeklilik hak etmiş olan kişiler vergi affı ödemekle yükümlüdür. Vergi affı konut sahipleri için geçerliyken işyeri ya da arsa sahibi olanlarda emlak vergisi muafiyeti bulunmuyor.