Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'den olay yaratacak söylem: "Kimse aslında gerçekten indirim yapmıyor."

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin'den olay yaratacak söylem: "Kimse aslında gerçekten indirim yapmıyor."
1 liralık bile indirimi, "büyük indirim" gibi yazan marketkerin, yüksek kar olanakları ile ticaretlerini sürdürmekte. Bu yüzden ilan edilenin üzerinde indirimin mümkünatının olmadığını söyledi.

Şahin, “Biz Tüketiciler Birliği olarak yapılan tüm indirimlere temkinli yaklaşıyoruz. Geçmişte yaşadığımız olaylar bunu gerektiriyor. Tüketiciler market raflarındaki indirim duyurularını dikkatle okumalı ve indirim miktarını görmeli. Önce zam yapıp ardından indirim yapanlar olduğu gibi 1 kuruşluk indirimi bile dev indirim diye yazanlar var” şeklinde konuştu.

Market ya da üretici firmaların düşük gramajlı ürünleri piyasaya sürerek ‘gizli zam’ yaptığını belirten Şahin, tüketicilerin bu konularda uyanık olmalarını istedi. Şahin, düşük gramaj, yetersiz indirim oranları gibi durumlarda Ticaret Bakanlığı’na ya da tüketici derneklerine ihbarda bulunulması gerektiğini belirtti.

ASLINDA KİMSE İNDİRİM YAPMAMAKTA

Aynı zamanda işçi sendikaları konfederasyonu Tüm-Iş’in de Başkanı olan Mahmut Şahin, “Kimse aslında gerçekten indirim yapmıyor. Biz tüketicilerin elinde çok önemli bir silah var. Onu kullanırsak gerçek indirimleri görebiliriz. Büyük marketler, asıl kazançlarını sattıkları ürünün parasını üreticiye 2-3 ay sonra vermeleri uygulamasından sağlıyor. Yani bedava kredi kullanıyorlar. Karlarını astronomik olarak katlıyorlar. Bu nedenle elde ettikleri kar, öyle yüzde 10’lar değil aslında yüzde 100’leri geçiyor” diye konuştu.

İŞTE BU YÖNTEM

Mahmut Şahin, tüketicinin elindeki indirim sağlayacak silahın ise boykot olduğunu söyledi. Tüketicilerin giderek bilinçlendiğini, bu nedenle doğru kararlarla alışveriş yapmama kararı verebileceğini söyleyen Şahin, “Bizim Tüketiciler Birliği ve Tüm- İş Konfederasyonu’nda toplam 16 bine yakın üyemiz var. Türkiye genelinde şubelerimiz yaygınlaştıktan sonra boykot çalışmaları yapmak istiyoruz” dedi.