TRAFİK SİGORTALARINDA İNDİRİM GELİYOR!

TRAFİK SİGORTALARINDA İNDİRİM GELİYOR!
Zorunlu trafik sigortasında yeni dönem başlıyor. Yeni yönetmelik ile iyi sürücünün ödüllendirildiği, kötü sürücünün fazla prim ödeyip cezalandırıldığı dokuz basamaklı sisteme geçiş yapıldı.

Trafik sigortasında yapılan değişiklikle iyi sürücünün ödüllendirildiği, kötü sürücünün daha fazla prim ödeyerek cezalandırıldığı dokuz basamaklı sisteme geçiş yapıldı. Çok riskli sürücüler için 0. basamak ve 7. basamakta olup 5 yıldır kaza yapmayan iyi sürücüler için 8. basamak sistemi ile hem daha hakkaniyetli bir uygulamaya geçiliyor hem de sürücü davranışlarının disipline edilmesiyle trafik kazalarının azaltılması amaçlanıyor.

AYLIK ARTIŞTA İNDİRİM

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) zorunlu trafik sigortası için hazırladığı iş planının ilk bölümünü devreye alırken, basamak sisteminden aylık artış oranına kadar birçok değişiklik 1 Mayıs'ta uygulamaya girecek. Hayata geçen dinamik basamak sisteminde hasar/prim oranlarında revize yapılırken, azami primlerdeki aylık artış oranı, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Orta Vadeli Program'da belirttiği enflasyon hedeflemesine paralel şekilde değiştirilerek yüzde 4.75'ten 2'ye düşürüldü ve hükümetin enflasyonla mücadelesine katkı sağlandı.

ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERE POZİTİF AYIRIM

Hasarlı araç onarımında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yerli ve milli üretim vizyonu kapsamında hayata geçireceği orijinale eş değerliği belgelendirilmiş parçaların kullanımı teşvik edilecek. Eş değer parça kullanımı halinde hasar maliyetlerinde yaşanacak düşüş tarifeye yansıtılacak ve baz tarifede indirim yapılacak. Ayrıca, başta Türkiye'nin otomobili Togg olmak üzere yüzde 100 elektrikli araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası fiyatlaması aşamasında pozitif bir ayrışma yapılarak yüzde 10 prim indirimi uygulanacak.

TAKSİTLENDİRME SEÇENEĞİ GELDİ

Zorunlu trafik sigortası ödemelerinde kolaylık sağlamak amacıyla isteğe bağlı olarak en az 6 taksit imkânı getirilirken, taksitle ödeme olması halinde şirketlerin sigortalıya yüzde 10 olarak sunduğu ek teminat uygulaması yüzde 20 olarak revize edildi. İptal edilen poliçelerde ise asgari acente komisyonu olarak alınan tutar 32 TL'den 200 TL'ye yükseltildi. Bu arada, basamak sisteminden aylık artış oranına kadar birçok değişiklik sigorta başlangıç tarihi 1 Mayıs 2023 ve sonrası olan poliçelerde uygulanacak.

'8'İNCİ BASAMAĞA YÜZDE 50 İNDİRİM GELİYOR'

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı Turusan Bağcı şu ifadeleri kullandı:

"4 Nisan 2023 tarihi itibarıyla yeni bir trafik sigortası yönetmeliği yürürlüğe girdi. Bu yönetmelik ile amaçlanan sürücü davranışlarını değiştirmektir. Eskiden 7 basamak olan trafik sigortası tarifesi, 9 basamağa çıkarılıp 0'ıncı ve 8'inci basamaklar eklendi. 8'inci basamakta iyi sürücüye yüzde 50 indirim geliyor. Eğer siz 7'nci basamakta 5 yıldan fazla hasarsız bir şekilde arabanızı kullanıyorsanız size özel bir indirim daha yapılıp indirim oranınız yükseltilecektir.

'0'INCI BASAMAKTA YÜZDE 200 PRİMLERİNİZ ARTACAK'

Ama tam tersi kötü sürücüyseniz ve 7'nci basamakta aynı yıl içerisinde 3'ten fazla tazminat ödenen kaza yaptıysanız. 0'ıncı basamağa indirilip yüzde 200 trafik sigortası primleriniz artırılacaktır.

'4'ÜNCÜ BASAMAK YAKLAŞIK 5 BİN 750 LİRA'

Örneğin mayıs ayında ilk kez İstanbul'da hususi bir otomobil alıyorsunuz. İlk kez poliçe yaptıracaksınız. 4'üncü temel basamaktan başlıyor. Yaklaşık 5 bin 750 lira tavan primi vardır.

'17 BİN 252 LİRA PRİM ÖDEMENİZ GEREKECEK'

Ancak siz kötü sürücüyseniz kaza yaptıysanız bir sonraki yıl yüzde 45 prim artıyor. Sonraki yıl yüzde 90, ve birinci basamağa geldiğinizde yüzde 135 priminiz artıyordu. Şimdi sıfırıncı basamakta yüzde 200 artarak temel basamağa göre çok daha fazla, yaklaşık olarak 17 bin 252 lira prim ödemeniz gerekecektir.

'İYİ SÜRÜCÜ 2 BİN 875 LİRA ÖDÜYOR, 8 KAT PRİM FARKI VAR'

Ama iyi sürücüyseniz 8'inci basamağa geçtiyseniz 2 bin 875 lira prim ödüyorsunuz. Yani iyi sürücü ile kötü sürücü arasında 8 kat prim farkı söz konusu olacaktır.

'KASKO 8-10 BİN LİRA ÇIKABİLİYOR, YÜZDE 65 HASARSIZLIK İNDİRİMİ VAR'

Kasko primlerinde bir artış yok. Kasko ödemeleri yaşa göre, aracın marka ve modeline göre değişkenlik gösteriyor. Hususi standart otomobilin kaskosu 8-10 bin lira arasında çıkabiliyor. Orada da hasarsızlık indirimi var. Yüzde 65'e kadar iyi sürücü isen 4. ve sonrasında indirim yapılıyor.

'PRİMLER ARTMADI, ARAÇ BEDELLERİ YÜKSELDİ'

Kötü sürücüysen de sür primleri yükseliyor. Kötü sürücüysen de yüzde 200 daha fazla prim ödeniyor. Artan kasko fiyatları değil, araç fiyatlarının yükselmesidir. Örneğin geçen sene 100 bin lira olan bir aracın çarpanı 2.5'tu. 2500 prim alınıyordu. Bu araç 300 bin lira oldu hala çarpan 2.5. Primler artmadı araç bedelleri yükseldi.

'MART AYINDA TALEP 4 KAT ARTTI'
Ancak deprem sonrasında kasko sigortalılık oranı ortalama yüzde 20 civarındadır. Kasko poliçesine talep mart ayında geçen senenin mart ayına göre 4 kat arttı.

'ZORUNLU DEPREM SİGORTASINDA 6 KAT ARTIŞ SÖZ KONUSU'

Aynı şekilde zorunlu deprem sigortasına da talep arttı. 6 kat bir artış söz konusu oldu.

ÖDEME TUTARLARINDA FARK NE KADAR?

Trafik sigortasında aylık prim tutarları, tavan primlerdir. Şirketler araç bazında, sürücü bazında bu rakamları aşağı doğru indirebiliyor. Ancak hususi bir arabayı şahıs adına değil de şirket adına aldıysanız bu primler yüzde 20 oranında artıyor.

VATANDAŞLAR KASKO VE TRAFİK SİGORTASI YAPTIRIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Hem trafik sigortası hem de kaskoda indirimle prim artırımı arasındaki fark neredeyse 8 katına yaklaştığı için trafik sigortasında iyi sürücü 2 bin 875 öderken, kötü sürücü 17 bin 252 liraya kadar ödeyebiliyor.

'SÜRÜCÜLER HASARSIZLIĞINI KAYBETMEK İSTEMİYOR'

Ufak tefek hasarları sigortadan almamak, uzlaşma yoluna gitmek, tanıdık servislerde yaptırma yolunu sürücüler tercih etmeye başladılar. Sürücüler kasko ve trafik sigortasında hasarsızlığını kaybetmek istemiyor. Bir sürücünün aynası kırıldı 800 lira tamir bedeli var. Bunu kendisi yaptırım kasko ve trafikten almıyor. Basamağı düşerse 5-10 bin lira prim farkı oluşabiliyor. Bir diğer önemli tavsiyemiz de hız sınırlarına, trafik kurallarına uymak çok önemli. Bunlara uymadığınız taktirde primlerini hızlı anlamda da artabiliyor. Burada sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor."