Torba Yasası Emekliler için Mecliste, Emeklilere yüzde 45 zam geliyor

Torba Yasası Emekliler için Mecliste, Emeklilere yüzde 45 zam geliyor
Torba Yasasının büyük bölümü emeklileri ilgilendiren yasa içeriyor, buna göre emeklilere büyük oranda zam bekleniyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşının 22.000 TL’ye yükseldiğini duyurmuştu. Asgari ücret zammı ve en düşük memur maaş zammının belirlenmesinden sonra dikkatler şimdi en düşük emekli maaşına çevrildi. Emeklilere gelecek müjdeler, torba yasada yer aldı ve 15 milyon emekli bayram öncesinde sevindirilecek. TBMM’nin tatil öncesi torba yasayı onaylaması bekleniyor. Zam kararıyla ilgili ilk bilgiler emekli maaş zammı hakkında son dakika gelişmeleri ve detaylar haberimizde yer alıyor.

Emekli maaş zammı konusu, milyonlarca emeklinin gündeminden düşmüyor. Asgari ücretli ve memurlara yapılan müjde gibi, emekliler de hükümetten bayram öncesinde bir müjde bekliyor. Emeklilerin gözü kulağı, yapılacak olan zam açıklamasında. Asgari ücret zammıyla birlikte tam 86 kaleme iyileştirme yapılmıştı ve sosyal destekler artırılmıştı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, geçtiğimiz günlerde en düşük memur maaşının 22.000 TL olarak kesinleştiğini duyurmuştu. Şimdi emekliler de güzel bir haber bekliyor. Peki, en düşük emekli maaşı ne kadar olacak? Emekli maaş zammı ne kadar olacak?

Milyonlarca emeklinin beklentisi, AK Parti hükümeti tarafından yapılacak olan maaş zammı açıklamasında yoğunlaşıyor. Torba yasa içerisinde önemli düzenlemeler bulunuyor ve emeklilere yönelik iyileştirmelerin yapıldığı iddia ediliyor. Uzmanlar, torba yasa içerisinde en düşük emekli maaşında artış ve Temmuz zammının da yer aldığını söylüyor. SSK, BAĞ-KUR, memur emeklisi ve EYT emeklisi vatandaşlar, maaşlarına yapılacak düzenlemeyle ilgili detayları araştırıyor. Emekli maaş zammıyla ilgili yeni bilgiler geldi.

Temmuz ayında en düşük emekli maaşının 10.000 TL’ye yükselmesi tahmin ediliyor. Ayrıca, emekli maaşlarına kademeli zam uygulaması da gündemde. %45 oranında kademeli zam önerisi öne çıkıyor, ancak bu rakamlar şu an için kesin değildir. Öncelikle Türkiye İstatistik Kurumu’nun enflasyon rakamlarının açıklanması beklenmektedir.

Milyonlarca emekli, torba yasa ne zaman onaylanacağını merak etmeye başladı. Son düzenlemelerin yapıldığı torba yasa üzerinde çalışmalar devam etmektedir. TBMM’nin tatil öncesinde yasa tasarısını gündemine alması ve onaylaması beklenmektedir. Bu durumda torba yasa en geç Temmuz ayının ortalarında onaylanacak ve emeklilere müjde verilecektir.