Torba yasa madde madde listelendi: Prim eşitliği, EYT reformu, emekliye destek ve taşeron vatandaşa kadro

Torba yasa madde madde listelendi: Prim eşitliği, EYT reformu, emekliye destek ve taşeron vatandaşa kadro
Bu detaylı yasa teklifi ile vergi politikalarından devlet yardımlarına, işçi haklarından emeklilik sistemlerine büyük detaylı konular incelenecek.. İşte detayları...

Yeni torba yasa, Türkiye'nin gündeminde büyük bir yer tutuyor ve vatandaşlar tarafından büyük bir ilgi ve merakla bekleniyor. Meclis sürecini tamamlayarak Resmi Gazete'de yayımlanması beklenen bu yasa, bir dizi kritik konuyu içerisinde barındırıyor. Özellikle emekli maaşlarındaki zammın yanı sıra, ev hanımlarına emeklilik hakkı tanınması, emekli cumhuriyet ikramiyesi ödemeleri ve taşerona kadro verilmesi gibi konular, bu torba yasa içerisinde detaylı bir şekilde ele alınacak.

NE ZAMAN MECLİSE GİRECEK

Torba yasa, halkın büyük bir ilgiyle beklediği konuları içermesiyle öne çıkıyor ancak henüz Meclis'e gelmedi. AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım'ın paylaştığı bilgilere göre Meclis'in gündeminde ilk sırada emekli maaşlarındaki zammı ele almak yer alacak. Bu önemli konuların detayları ve yasa metni, Meclis'e sunulduğunda daha fazla netlik kazanacak.

6074.jpg

TAM OLARAK 5.000 ₺ İKRAMİYE DESTEĞİ

Emeklilere 5 bin lira ödenmesine ilişkin düzenleme, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen kanun teklifine önergeyle eklendi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda 'Emeklilere Bir Defaya Mahsus 5 bin lira Ödeme Düzenlemesi' önergesi görüşülerek, torba yasaya eklenmesine karar verildi.

YASANIN MADDELERİ ŞU ŞEKİLDE

Edinilen bilgiye göre, AK Partili milletvekilleri Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ekonomiye yönelik kanun teklifi için çalışmalarını sürdürüyor. İlerleyen günlerde tamamlanarak TBMM'ye sunulması planlanan teklif, OVP kapsamındaki ilk yasa teklifi olacak. Torba kanun teklifi olarak Meclis gündemine gelmesi beklenen teklifte, özellikle fiyat istikrarını hedefleyen, dezenflasyon çalışmaları kapsamında ihtiyaç duyulacak düzenlemeler yer alacak.

merkez-bankasi-para-basma.png

EV KADINLARINA AYLIK VERİLECEK

Ev kadınlarını sosyal güvenceye kavuşturmak, emekliliklerini desteklemek için düzenleme yapılacak. Bu kapsamda isteğe bağlı sigorta primlerinin 3'te 1'i devlet tarafından karşılanacak. Burada yapılacak desteğin Aile ve Gençlik Bankası aracılığıyla sağlanması bekleniyor.

ERKEN EMEKLİLİK FIRSATI ESNAFA SÜRPRİZ

1 milyon Bağ-Kur'lunun prim gün şartı 9000'den 7200'e çekilecek. Özellikle küçük esnaf, bu düzenlemeyle 1800 gün kazanacak. Burada düzenlemeden yararlanacak küçük esnafın '10 ve altı kişi çalıştıran' olarak tanımlanabileceği belirtiliyor. Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa, 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafta prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek. Bu durumda EYT'li esnaf 7200 günü tamamlar tamamlamaz emekli olabilecek. 8 Eylül 1999 sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı (9 Eylül 1999-30 Nisan 2008 arası başlangıçta kadınlarda 58, erkeklerde 60, sonrasında 65'e varan) tamamlaması gerekecek.

100 BİN İŞÇİYE KADRO VERİLECEĞİ DUYURULDU

Taşeron işçilere yönelik düzenleme de Meclis yolunda. 100 bin taşeron işçinin beklediği işlem, yasal düzenlemenin yapılmasının ardından hayata geçirilecek.

1tilxfewedykcwi1-637223982345529417-001.jpg

MEMURLARA SÜRPRİZ

Birinci derecedeki tüm memurlara 3600 ek gösterge verilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Memur konfederasyonlarıyla yürütülecek çalışmanın tamamlanmasının ardından Meclis'e taşınacak düzenlemeden, önceki yasanın dışında kalan memur, şef, tekniker, veri hazırlama kontrol işletmeni ve diğer birinci dereceye gelen bütün kamu görevlileri yararlanabilecek. Düzenleme memurların emekli ikramiyelerini ve aylıklarını yükseltecek.

ANNELERE DE SÜRPRİZ

AK Parti'nin seçim beyannamesinde yer alan, emeklilik yaşının özellikle kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesine yönelik düzenleme yapılacak. Burada ağır işlerde uygulanan yıpranma payı sistemine benzer bir modelin uygulanması bekleniyor. Bu modelin hayata geçirilmesiyle, çocuk sayısına göre emeklilik yaşından indirim yapılırken, prim de eklenebilecek. .