TBMM, Staj ve Çıraklık Süreleri EYT Kapsamında Değerlendirilecek: Emeklilikte Yaşa Takılanlara Umut Veren Karar

TBMM, Staj ve Çıraklık Süreleri EYT Kapsamında Değerlendirilecek: Emeklilikte Yaşa Takılanlara Umut Veren Karar
TBMM'den Staj ve Çıraklık Sürelerinin EYT Kapsamına Dahil Edilmesi Yönünde Olumlu Adım: Emeklilik Haklarına Yeni Umut

Staj ve çıraklık mağdurlarına TBMM’den müjde geldi. Staj ve çıraklık sigortası, EYT kapsamına alınacak. Bu kapsamda, 250 bin staj ve çıraklık mağduru, erken emeklilik hakkına kavuşacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı üzerine hazırlanan EYT düzenlemesi geçtiğimiz Şubat ayı sonunda meclisten geçerek yürürlüğe girmişti. Düzenleme ile birlikte 8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olan vatandaşlar yaş şartı olmadan prim gün sayısı ve yıl şartını tamamlamaları halinde erken emeklilik hakkına sahip olmuştu. Ancak staj ve çıraklık sigortası kapsama alınmamıştı.

TBMM’de AK Parti ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı Torba Yasa teklifi görüşmeleri devam ediyor. Bu kapsamda, staj ve çıraklık sigortası EYT kapsamına alınacağı öğrenildi.

Staj ve çıraklık mağdurları, staj ve çıraklık sigortası EYT kapsamına alınmadığı için mağdur olmuştu. Yaklaşık 250 bin kişinin yaşadığı bu mağduriyetin giderilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yasal düzenleme yapılacak.

Staj ve çıraklık mağdurları, bu müjdeyi sevinçle karşıladı. Mağdurlar, erken emeklilik haklarının bir an önce verilmesini istiyor.

10 Aralık’ta miting düzenlenecek

Diğer yandan Türkiye’nin birçok yerinden gelen staj ve çıraklık mağdurları 10 Aralık’ta İstanbul Kartal’da bir miting yapmaya hazırlanıyor. Staj ve Çıraklık sigortası mağdurları Derneği tarafından düzenlenen miting ise seslerini duyurmaya çalışacak olan mağdurlar erken emeklilik haklarının bir an önce verilmesini istiyor.