Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına müjde! Beklenen haber geldi

Staj ve çıraklık sigortası mağdurlarına müjde! Beklenen haber geldi
Staj ve çıraklık sigortası mağdurları için beklenen müjdeli haber nihayet geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunulan kanun teklifi ile staj ve çıraklık mağdurlarının sorunlarının çözülmesi hedefleniyor.

AK Parti tarafından hazırlanan kanun teklifi ile 1999 yılından bu yana mücadele eden EYT mağdurları için sevindirici bir gelişme yaşandı. Mart 2023 itibariyle bu mağdurlar emeklilik başvurusu yapmaya başladılar.

1999 yılında getirilen yaş şartına takılan ve prim gün sayısı ile hizmet yılı şartını yerine getirmesine rağmen emeklilik hakları ellerinden alınan kişiler, yeni düzenlemeyle tekrar emeklilik hakkına kavuştu. İlk aşamada 2 milyondan fazla kişiye yeniden emeklilik imkanı sağlandı.

Bu düzenleme mağdurlar tarafından büyük bir sevinçle karşılandı, ancak birçok kişiyi de hayal kırıklığına uğrattı. Çünkü sadece 8 Eylül 1999 ve öncesinde işe giren kişilerin bu yasadan yararlanmasına izin verildi. Staj ve çıraklık sigortası mağdurları ise bu kapsam dışında kaldılar. EYT yasasının kapsamı dışında bırakılan staj ve çıraklık sigortası mağdurları yeni bir mücadeleye girdi.

EYT yasası için yıl şartı 8 Eylül 1999 tarihi ve öncesine kadar uzanırken, bu tarihten önce işe girmelerine rağmen çıraklık ve staj sigortası yaptırılan kişiler kanun kapsamı dışında kaldılar.

Bu kişiler, çalışmalarına rağmen erken emeklilik hakkını kaybederken, konuyla ilgili Meclis harekete geçti. Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun imzasıyla hazırlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Meclis’e sunuldu.

Söz konusu kanun teklifi kapsamında, kısa vadeli sigorta kollarına tabi olan çırak, bursiyer, kursiyer ve stajyerlerin uzun vadeli sigorta kolları açısından da sigortalı olarak kabul edilmesi, çıraklık, kursiyerlik ve staj sürelerinin uzun vadeli sigorta kolları için hizmet ve sigorta başlangıç tarihi sayılması ve çıraklık, kursiyerlik ve staj süreleri için borçlanma imkanı sağlanması amaçlanıyor.