SSK, Bağkur, Emeklilerin Zam tablosu netleşti! İşte yeni maaşlar..

SSK, Bağkur, Emeklilerin Zam tablosu netleşti! İşte yeni maaşlar..
SSK, Bağkur ve Emekli sandığı emeklilerinin maaşı netleşmeye başladı, buna göre tablo aşagıdaki gibidir.

Merkez Bankası’nın açıklamalarına göre Haziran ayı enflasyon beklentisi yüzde 2,81 olarak belirlendi. Bu gelişme, emekli ve memur maaşlarının Temmuz zammı öncesi merakla beklenen enflasyon oranının netleşeceği bir sürece girildiğini gösteriyor. Ancak, emekliler ve memurlar için sadece enflasyon oranı değil, aynı zamanda refah payı artışı da Temmuz zammında hesaba katılacak. İşte haberin detayları…

Güncel haberlere göre, Merkez Bankası’nın verilerine göre Temmuz öncesi emekli ve memur maaşları için belirleyici olan enflasyon oranı netleşmeye başlıyor. Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından, son altı aylık enflasyon ve refah payı dikkate alınarak emekli ve memur maaşlarına ek zamlar yapılacak. Bu zamlar, kademeli bir formül uygulanarak gerçekleştirilecek ve en düşük memur maaşı 11.848 TL’den 22.000 TL’ye yükseltilecek. Ayrıca, emekli maaşları da kademeli bir formül üzerinde çalışılarak belirlenecektir.

Kurban Bayramı sonrasında, TÜİK’in Haziran ayı enflasyon verilerini açıklayacağı ifade ediliyor. Ardından, refah payı devreye girecek ve ilgili düzenlemeler Meclis’e sunulacak. Daha düşük maaş alan kesimlere daha yüksek zam oranları verilerek, gelir dağılımının daha dengeli hale getirilmesi hedefleniyor.

Emekli ve memur maaşlarındaki zam süreci, Meclis’te yapılan düzenlemelerin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçmesi ve Genel Kurul’da oylanarak yasalaşmasıyla tamamlanacak. Son olarak, Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla onaylanan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir.

En düşük memur maaşı, %85’in üzerinde bir artışla 11.848 TL’den 22.000 TL’ye yükseltilerek iyileştirme sağlanacak. Bu artış aynı oranda memur emeklilerine de yansıtılacak ve bu durumda emekli maaşları 14.670 TL’nin üzerinde olacak. Ayrıca, daha düşük maaş alan diğer memur emeklilerinin maaşları da aynı seviyeye çıkarılacak. Diğer birçok emekli memurlara da en az 17.000 TL’lik bir maaş düzenlemesi yapılması planlanmaktadır. Ancak, kesin rakamlar ve detaylar hükümetin ve ilgili mercilerin resmi açıklamalarıyla netleşecektir.

Kurban Bayramı sonrasında, TÜİK’in Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklaması bekleniyor. Bu verilerin ardından SGK ve Bağ-Kur emekli zammı ile memur zammı kesinleşecek. Ancak, belirtilmelidir ki bu hesaplamalarda refah payı dikkate alınmayacak.

Emekli ve memur maaşları için ek zam açıklamaları yapılacak. Bu zam düzenlemeleri Meclis’e sunulacak ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçirilecek. Sonrasında ise Genel Kurul’da oylanarak yasalaşma süreci tamamlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla onaylanan düzenlemeler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecektir.

Temmuz zamı öncesi, Merkez Bankası’nın son verilerine göre, Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi sonuçlarına göre ekonomistler, Haziran ayı için %2,81 enflasyon tahmininde bulunuyor. Eğer bu tahmin gerçekleşirse, refah payı hariç SGK, Bağ-Kur emekli zammı ve memur zammı için belirleyici olan son altı aylık enflasyon rakamları %18,50 civarında olacak.

Emekliler ve memurlar, Temmuz zammı ile birlikte maaşlarında artış beklemekte ve bu süreci yakından takip etmektedir. Enflasyonun yanı sıra refah payının da hesaba katılmasıyla birlikte, emekli ve memur maaşlarında olası iyileştirmeler gerçekleşebilecektir. Detaylar ve kesin rakamların açıklanmasıyla birlikte, emekliler ve memurlar için mali açıdan önemli bir süreç daha netlik kazanacaktır.