SGK Girişi olanlara müjde! Destek Ödemeleri 70.000 TL'ye yükseltildi.

SGK Girişi olanlara müjde! Destek Ödemeleri 70.000 TL'ye yükseltildi.
SGK Girişi olanlara müjde! Destek Ödemeleri 70.000 TL Olacak şekilde güncellenmiştir.

Çalışan annelere yönelik destekler, Temmuz ayı itibarıyla daha da artıyor. Bu desteklerden biri de doğum iznine çıkan annelere yapılan geçici iş göremezlik ödeneği. Ancak asgari ücretin etkisiyle nasıl hesaplanacak? Maaşa göre kim ne kadar alacak? İşte tüm detaylar!

Ülkemizde annelere birçok destek sunuluyor. Çocuğu olanlara doğum yardımı ve emzirme ödeneği verilirken, çalışan annelere doğum izinlerinde geçirdikleri süre boyunca maaş ödemesi de devlet tarafından yapılıyor. Ayrıca doğum izninden sonra isteyen annelere 6 aya kadar ücretsiz izin, yarı zamanlı çalışma imkanı da sağlanıyor. Çocuk ilkokul çağına gelene kadar da kısmi süreli çalışma imkanı bulunuyor.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Ne Kadar Süre İçin Veriliyor?

Annelere doğum izni süresince çalışmadıkları günlerin ücreti devlet tarafından karşılanıyor. Geçici iş göremezlik ödeneği ya da diğer adıyla rapor parası, doğum öncesi ve sonrasında kullanılan toplam 112 günlük izin süresini kapsıyor. Bu süre için ödenecek ücretin hesaplaması son 1 yıllık kazanç ortalaması üzerinden yapılıyor. Ancak asgari ücretle çalışan annelerin ödemeleri, ödemenin yapıldığı tarihteki asgari ücretin altında olamıyor.

Son 1 yıl içinde 180 günden az sigortalı çalışma süresi olanların ödeneği ise asgari ücretin 2 katından fazla olamıyor.

Maaşa Göre Farklılık Gösteriyor

Temmuz ayıyla birlikte maaşların artması, geçici iş göremezlik ödeneğini de yükseltecek. Asgari ücretin günlük brüt tutarı 330,60 liradan 447,15 liraya, aylık tutarı ise 10.008 liradan 13.414 lira 50 kuruşa çıkacak. Bu nedenle annelerin ödeneği, 24.908 liradan 33.387 liraya yükselecek.