Seçim sonrası müjdeli haber: Çocuğu okula gidenlere aylık 4358 TL yardım yapılacak: İşte e devlet sed uygulaması 2023

Seçim sonrası müjdeli haber: Çocuğu okula gidenlere aylık 4358 TL yardım yapılacak: İşte e devlet sed uygulaması 2023
Asgari ücret ve memur zammından sonra beklenen zam kararı açıklandı. Yapılan maaş zamlarındna sonra çocuğu okula gidecek vatandaşlar için seçimden sonra yardım yapılacağına yer verildi.

Yapılan yardıma baktığımızda ödemelere zam geldiğine yer verildi. Biz de finans7.com olarak bu yazımızda söz konusu yardımın başvurusuna ve ödemelerine dair detaylara yer verdik.

CNN Türk canlı yayınında açıklama yapan Mali Müşavir Emin Yılmaz, SED ödemelerine zam geldiğini ve gelen zam ile birlikte yeni ödemelerin yüzde 17.55 oranında artırıldığını söyledi.

“SED başvurusu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde veriliyor. Burada önemli parametre asgari ücret ve memur maaş zamlarıdır" diyerek açıklamasına başlayan Yılmaz, yardıma gelen zam ile ilgili şu bilgileri paylaştı:

"Memur maaşlarına yüzde 17.55’lik zam yapıldı. Buradaki yardımlara da zam gelmiş oldu"

HANGİ ÖĞRENCİYE NE KADAR VERİLECEK?

Yardım verilecek öğrencilerin mezuniyete göre ödeme tutarları şu şekilde oldu:

"Okul öncesi (ana sınıfı) çocuklarda 2059 TL’ydi, zamlı olarak 2421 TL’ye,

İlköğretim çağındaki çocuklar 3090 TL alıyordu, şimdi yeni zamla birlikte 3632 TL alacaklar,

Ortaokul çağındaki çocuklar 3295 TL alıyordu, yeni zamla birlikte ortaokul öğrencilerinin ailelerine 3874 TL’ye kadar ödeme yapılacak,

Ortaokul çağında olup okumayan çocuklar için 2059 TL’ydi, zamla birlikte bu çocuklar için verilen devlet yardımı 2421 TL’ye yükseldi.

Yükseköğretim (üniversite) düzeyindeki çocuklar için 3078 TL olarak verilen destek ödemesi, 4358 TL’ye yükseldi"

Yılmaz açıklamasının sonunda ise, "Son olarak diğer yardımlarla ilgili muhtaç olan gençlerle alakalı olan ödeme 1648 TL’ydi, 1937 TL’ye yükselmiş oldu" dedi.

BAŞVURU ŞARTLARI NEDİR?

Yılmaz başvuru şartlarını ise şu şekilde açıkladı:

"O şartlara baktığımızda ebeveynin bir işte çalışmıyor olması gerekli, gelir tespitine giriliyor. Hane içerisinde kişi başı net gelir asgari ücretin 3’te 1’inin altında olması lazım. Asgari ücretin neti 11 bin 402 TL oldu.

Ailenin üzerine ev, gayrimenkul olmaması lazım.

Koruyucu aile bünyesinde 4853 TL olan yardım yüzde 17.55 artırılarak 5704 TL’ye varmış oldu.

Toplamda kaç çocuk yardım aldı 165 bin 201 çocuğumuz yardım aldı. Toplamda 584 milyon 118 bin 187 TL burada destek verilmiş oldu"

E Devlet kapısında şartlara şu şekilde yer verildi:

a) Haklarında bakım tedbiri kararı verilerek sosyal hizmet kuruluşlarında bakılan ve desteklendikleri takdirde ailesi veya yakınları yanına verilebilecek çocuklar.
b) Ekonomik yoksunluk nedeniyle, desteklenmedikleri takdirde korunmaya muhtaç duruma düşecek olanlardan haklarında bakım tedbiri kararı alınmaksızın sosyal ve ekonomik destek hizmetinden yararlandırılarak ailesi veya yakınları tarafından bakılabilecek çocuklar.
c) Bakım tedbir kararlı iken yaş sınırlarını tamamlamaları nedeniyle, sosyal hizmet kuruluşlarından veya koruyucu aile yanından ayrılanlardan iş ve meslek edinme kursuna veya eğitimlerine devam eden veya bir iş ve meslek sahibi olamayıp desteklenmedikleri takdirde muhtaç duruma düşecek olan gençler.
d) Olağanüstü bir felaket, tabii afet, hastalık veya kaza geçirerek belirli bir süre kendisinin ve geçindirmekle yükümlü bulunduğu aile fertlerinin temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olanların çocukları ile hayati tehlike arz eden ve ameliyat gerektiren durumlarla karşılaşan veya vefat eden kişilerin çocukları