Milyonlarca emekli hayal kırıklığına uğradı: Her emekli farklı zam alacak

Milyonlarca emekli hayal kırıklığına uğradı: Her emekli farklı zam alacak
SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan açıklamalar geldi. Her emekli farklı miktarda zam alacak. Erdursun'un açıklamaları ise şu şekilde:

SGK uzmanı Özgür Erdursun, gazeteci Özlem Gürses’in YouTube kanalında yaptığı bir röportajda milyonlarca emekliyi ilgilendiren önemli bilgiler verdi. Ocak ayında yapılacak emekli zamları hakkında dikkat çekici iddialarda bulunan Erdursun, emeklilere kötü bir haber verdi.

Ocak ayı zamlarının her emekliyi aynı şekilde etkilemeyeceğini açıkladı. Peki, bu durum hangi emeklileri etkiliyor? İşte Özgür Erdursun’un açıklamaları…Erdursun, emeklilerin gerçek aylıklarını alması gerektiğini vurgulayarak, “Aslında tüm emekliler, hükümete karşı bir duruş sergileyerek 5 bin TL’yi almayıp daha fazlasını talep etmeliydi, ancak maalesef bu pek mümkün görünmüyor.” şeklinde konuştu.Ayrıca Erdursun, emekli aylıklarının hesaplanma sisteminin değiştiğini ve 2000 ve 2008 yıllarında emekli aylığı hesaplamalarının sisteminin değiştirildiğini belirterek, bu değişikliklerin emeklilerin aylıklarını olumsuz etkilediğini ifade etti. Emekli aylığı hesaplamalarının sistemi ile ilgili olarak, önceki dönemde %70 olan aylık payın %30’lara düşürüldüğünü ve ayrıca birçok emeklinin aylıklarının kesildiğini açıkladı.

Erdursun, mevcut emekli aylıklarının Türkiye ekonomisindeki değer kaybına dikkat çekti. Ayrıca emekli aylıklarının güncellemesi ile birlikte emekli aile hesaplamasının da değiştiğini vurgulayarak, tüm emekli aylıklarının aynı oranda artırılması gerektiğini savundu. 15.000 TL alan bir emekli ile 20.000 TL alan bir emeklinin aynı oranda artış yaşaması gerektiğini belirtti. Ayrıca Türkiye’de birçok kişinin kayıt dışı çalışmayı tercih ettiğini ve bu nedenle emekli aylıklarının hesaplanmasında kayıt dışı çalışmanın özendirildiğini dile getirdi.Emeklilerin Ocak ayında karşılaşacağı ilginç bir durumu da vurgulayan Erdursun, Temmuz ayında yaşanan benzer bir olayın tekrar yaşanıp yaşanmayacağını sordu. Temmuz ayında, en düşük emekli aylığının artırılacağı sözü verilmişti.

Erdursun, “Temmuz’da ne yaşadık? En düşük emekli aylığı 7 bin 500 TL’ydi ve kök aylığa zam yapacağız dediler.” ifadelerini kullandı. Ardından şu açıklamayı yaptı: “Bu durumda kişinin aylığı 4 bin TL ise yüzde 25 zam yapılsa, o kişinin aylığı 5 bin TL olurken, 7 bin 500 TL almaya devam eder.”Erdursun, Ocak ayında SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin yaklaşık %40 enflasyon farkı alacağını belirtti. Emekli Sandığı emeklilerine ise yaklaşık %49 enflasyon farkı ile birlikte toplu sözleşme farkı verileceğini açıkladı. Örneğin, SSK ve Bağ-Kur’da kök aylığı 5 bin TL olan bir emekli, %40 artışla aylığını 7 bin TL’ye çıkarırken, 7 bin 500 TL almaya devam edecektir.Bu durum, birçok emeklinin Ocak ayında zam alamayabileceği anlamına geliyor.

Erdursun, bu uygulamanın Türkiye’de ilk kez gerçekleşeceğini belirterek, sonucun nasıl olacağını hep birlikte görmemiz gerektiğini ifade etti.