Köklü süpermarket iflas başvurusunda bulundu!

Köklü süpermarket iflas başvurusunda bulundu!
WirtschaftsWoche'de yayınlanan bilgilere göre Real iflas başvurusu yaptı. 270 mağazanın hemen hemen hepsi kapanışa giderek rakiplerine satışı gerçekleşti.

img-6167.webp

Real zinciri uzun süredir krizdeydi. Eski ana şirketi Metro, finansal yatırımcı SCP tarafından 2019 yılında devralınana kadar yıllarca süren yenileme çalışmaları yapmıştı. SCP’nin Metro’dan devraldığı yaklaşık 270 mağazanın birçoğu kapatılarak rakiplere satıldı.

2022’DE REAL’I DEVRALMIŞTI

Frankfurtlu avukat ve girişimci Sven Tischendorf ve aile ofisi, 2022 yazında Real’i devraldı. Yeni bir başlangıç yapma amacıyla marketler “Mein Real” olarak yeniden adlandırıldı ve eski reklam sloganı “Bir kez orada. Her şey orada.” tekrar kullanıldı.

Ancak daha sonra şirket Nisan 2023’te SCP’ye geri devredildi. Bu dönemde Real’in ciddi mali zorluklarla karşı karşıya olduğu spekülasyonları ortaya çıktı. Alman basınında yer alan haberlere göre, SCP başlangıçta “Mein Real”i bağımsız bir şirket olarak bir yatırımcıya devretmeyi düşündü, ancak bu plan gerçekleşmedi. Gazeteye göre, en azından iflas işlemleri dışında Real marketlerine ilgi çok azdı.

Real’in yaklaşık 5.000 çalışanı bulunan 62 hipermarketi etkilendi. Şu anda pazarların muhtemelen rakiplere satılması için girişimlerde bulunulması beklenmektedir.