Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Haksız Tahliye Risklerine Karşı Korunma Yolları

Kira Sözleşmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar: Haksız Tahliye Risklerine Karşı Korunma Yolları
Kiracılar ve ev sahipleri arasındaki sorunlar hala çözüme ulaşmadı.

Kiracılar ve ev sahipleri arasında yaşanan sorunlar çözüme kavuşmuyor. Kira fiyatlarındaki artışlar için belirlenen yüzde 25 zam sınırı uygulaması da bu sorunu çözmeye yetmiyor.

Ev sahipleri, kiracılarını daha yüksek fiyatla kiraya verebilmek için çeşitli yöntemler düşünüyor. Bu yöntemlerden biri de mevcut kiracılarına kendilerinin ya da yakın akrabalarının eve taşınacağını söyleyerek çıkartmak. Ancak bu durumda ev sahiplerinin bir kısmı taahhütlerini yerine getirmiyor, kiracılarını çıkarttıktan sonra evi daha yüksek fiyata kiraya veriyorlar. Peki, bu durumda kiracılar ne yapabilir?

İstanbul’da yaşanan bir örnekte, kiracı H.K. ev sahibinin zam talebini reddettikten sonra, evi boşaltmak zorunda kaldı. Ancak kısa bir süre sonra ev sahibinin kendi oturmadığı ve daha yüksek fiyata kiraladığını öğrendi.

Gayrimenkul Hukukçusu Ümit Yasin Kısa’ya göre, ev sahibi gerçekten kendisi veya yakınları için evi kullanacaksa kiracıyı çıkartma hakkına sahiptir. Ancak, ev sahibinin kiracısını çıkartarak evi daha yüksek fiyata kiralaması durumunda kiracı tazminat davası açabilir.