Ev alma devri kapanıyor... Enflasyon vatandaşı kirada kalmaya zorluyor

Ev alma devri kapanıyor... Enflasyon vatandaşı kirada kalmaya zorluyor
Ev satın almak, geçmişteki gibi popüler bir mesele olmaktan çıktı. Konut piyasasının enflasyondan etkilenmesi nedeniyle vatandaş, evlerini satmak yerine, kiraya veriyor.

Ev satın almak artık eskisi gibi popüler değil. Son dönemdeki yüksek enflasyon, konut piyasasını etkileyerek daha fazla insanı kiralık evlere yöneltiyor. Yükselen enflasyonun, konut fiyatlarını etkilemesi, ev sahiplerini satış yapmaktansa kiraya verme yoluna itiyor. Bu durum, ev sahibi olanlar için kira gelirlerini artırma veya ev satışı yapma zorunluluğunu beraberinde getiriyor.

TALEP ARTIK KİRAYA YÖNELİK

Eylül ayında aylık yüzde 15’lik bir düşüşle konut satışlarının azalması, ev sahiplerini evlerini kiralamaya yöneltti. Satılamayan konutlar, kiralık olarak sunulmaya başlandı. İnternet ilan sitelerinde de bu trendi yansıtan artan kiralık ev ilanları görülüyor. Öyle ki, bir emlak sitesinin istatistiklerine göre, kiralık evlerin fiyatları geçen aya kıyasla yaklaşık yüzde 4 oranında geriledi.

EV SAHİPLERİ DE ARTIK KİRAYA YÖNELİYOR

Artan konut fiyatları nedeniyle ev sahibi olmak isteyen birçok kişi, kiralık evlere yöneliyor. İnternet aramalarının yüzde 48,4’ü kiralık konut aramalarından oluşuyor. Bu durum, insanların mülk sahibi olma isteklerini ertelemelerine neden oluyor.

SATILIK İLANLARINA İLGİ GİTTİKÇE DÜŞÜYOR

Konut alımı yanı sıra arsa veya arazi arayışında olanların oranı ise yüzde 23,3. Geri kalan yüzde 28,3’lük kısım ise satılık ev ilanlarına bakıyor. Bu ilanlara olan ilgi giderek azalıyor.

ÖZELLİKLE İSTANBUL, LİDERLİĞİNİ KORUYOR

Konut aramalarında en popüler il İstanbul. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor. İstanbul’da Beylikdüzü ilçesi en çok aranan ilçe konumunda. İzmir’de Buca ve Ankara’da Çankaya ilçeleri de yoğun talep görüyor.

Yükselen enflasyonun konut piyasasını nasıl etkilediğine dair belirgin bir tablo oluşurken, ev sahibi olanlar evlerini kiraya vererek bu duruma uyum sağlamaya çalışıyor. Bu gelişmeler, konut piyasasında önemli bir dönüşümü işaret ediyor gibi görünüyor.