Ev alacaklara mükemmel fırsat: Çok düşük faizli konut kredisi

Ev alacaklara mükemmel fırsat: Çok düşük faizli konut kredisi
OVP çerçevesinde, ilk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi kampanyası hayata geçiriliyor.

1.20 Düşük Faizli Konut Kredisi Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanması beklenilen 1.20 düşük faizli konut kredisine ilişkin çalışmaların tamamlanması bekleniyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi düzenlemesi Ekim ayında Meclis’te yer alacak.

OVP İle Düşük Faizli Kredi Müjdesi!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ikinci konut alacaklar için kredi sınırlaması getirdi. Tapusu olan tüketici, yeni bir ev almak isterse, evin değerinin yüzde 90’ı yerine yüzde 22.5’i kadar kredi çekebilecek. Bu kararla yatırımcının değil ihtiyacı olanın konuta ulaşması amaçlanırken, hiç evi olmayan vatandaşlar için yeni bir kampanya gündeme geldi.

İlk Evim Kampanyası Başvuru Detayları

Düşük faizli konut kredisi kampanyasıyla ilgili ilk detaylar merakla bekleniyor. Söz konusu kredi için beklenti, 15 yıl (180 ay) vade imkanı ve 1.20 faiz oranıdır. İlk kez ev alacaklara düşük faizli konut kredisi başvuru şartları, tarihleri, kapsamı ve ödeme planı hakkında gelecek açıklamalar yakından takip ediliyor.

1.20 Düşük Faizli Konut Kredisi Başvuru Şartları Neler?

1.20 düşük faizli konut kredisinden yararlanmak isteyenler arasında hiç evi olmayan kişiler bulunmaktadır. Örneğin, 5 milyon TL’ye kadar ekspertiz değeri olan bir konut için çekilebilecek kredi 2 milyon TL seviyelerindedir. Ancak yeni yapılacak düzenlemede bu oranın en az yüzde 80’lere çıkartılması beklenmektedir.

Konut Kredisinden Kimler Faydalanabilecek?

Daha önce benzer türden kampanyalarda, örneğin, taşınmazı alacağı şehirde yakın zamanda (son 1 yılda) konut satmamış olmak, hisseli bir konuta sahip olsa da hisse oranının yüzde 50’den fazla olmaması gibi kriterler getirilebilir. Özellikle ilk defa konut alacak kişiler için belli bir süredir o şehirde bulunma şartı da aranabilir. Satın alınan konutta belli bir süre oturma şartı da farklı bir düzenleme olarak karşımıza çıkabilir.

İlk Kez Ev Alacaklara Faiz Oranı Ne Kadar Olacak?

İkinci evini alacak olanlara evin değerinin yüzde 90’ı yerine yüzde 22.5 oranında kredi imkanı sunulurken, ilk kez ev alacaklara ise yüzde 1.20 oranında faiz oranı uygulanması bekleniyor.

Vade Ne Kadar Olacak?

Düşük faizli ev kampanyası ile ilk evini alacaklara 120 ay dışında 15 yıl yani 180 aya kadar bir vadelendirme imkanı sunulabilir. Örnek bir hesaplama ile daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

  • Kredi türü: Konut kredisi
  • Kredi tutarı: 2.500.000 TL
  • Kredi vadesi: 180 ay
  • Faiz oranı: 1.20

Eğer 2.500.000 TL’yi 180 ay vadeli konut kredisi olarak alırsanız:

  • Aylık taksit: 33.968,06 TL
  • Faiz oranı: %1.20
  • Toplam Tutar: 6.114.251,29 TL

Düşük faizli konut kredisi ile ev sahibi olma hayali kuran vatandaşlar için büyük bir fırsat sunuyor. İlk Evim kampanyası başvuru detaylarının ne zaman netleşeceğini beklemek için sabırsızlanıyoruz.