Erken Emeklilik İmkanı Geliyor: SGK Giriş Tarihine Göre Yeni Emeklilik Şartları Açıklandı

Erken Emeklilik İmkanı Geliyor: SGK Giriş Tarihine Göre Yeni Emeklilik Şartları Açıklandı
SGK girişi 1994-1997-2005-2008 yıllarında olanlara, EYT’siz erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Bu yeni düzenleme, milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısını aralıyor.

SGK girişi 1994-1997-2005-2008 yıllarında olanlara, EYT’siz erken emeklilik fırsatı sunuluyor. Bu yeni düzenleme, milyonlarca kişiye erken emeklilik kapısını aralıyor.

SSK Bağ-Kur kapsamında çalışan ve erken emeklilik hayali kuranlar için EYT’siz emeklilik fırsatı tekrar gündemde. Emeklilik şartlarını ağır bulan ve daha esnek bir süreçte emekli olmak isteyen vatandaşlar artık 10 yıl sigortalılık süresi ve 3600 prim gün sayısı ile emekli olabilecekler. Emeklilik sürecini kolaylaştıracak ve EYT’yi kaçıranlara erken emeklilik imkanı sağlayacak olan düzenlemenin detayları ortaya çıktı. Peki, kimler EYT’siz erken emeklilikten faydalanabilir? Erken emeklilik şartları nelerdir?

EYT düzenlemesi TBMM’den geçerek yürürlüğe girmesiyle birlikte, Türkiye’de milyonlarca vatandaş için erken emeklilik yolunun kapıları aralanmıştı. Günümüzde ise EYT’siz erken emeklilik fırsatı arayışı devam ediyor. Sosyal güvenlik kurumunun erken emeklilik imkanları sürekli olarak inceleniyor. Sosyal Güvenlik Kurumu mevzuatına göre bazı özel durumlarda erken emeklilik hakkı elde etmek mümkün olabiliyor. Özellikle SGK girişi 1994-1997-2005-2008 yıllarında olanlara yeni bir fırsat doğdu. Milyonlarca vatandaş için EYT’siz erken emeklilik imkanı ortaya çıktı. Peki, kimler bu fırsattan yararlanabilecek? Erken emeklilik şartları nelerdir?

10 Yıl ve 3600 Gün Prim Yeterli

Erken emeklilik bekleyen vatandaşlar için yeni düzenleme yürürlüğe girdi. Prim günlerini tamamlayıp ancak yaş şartını karşılayamayanlar için bir fırsat doğdu. 10 yıl sigortalılık süresini tamamlayan ve 3600 gün prim ödeyen kişiler, erken emeklilik imkanından faydalanabilecekler.

Ancak yaşları ilerlemesine rağmen emeklilik şartlarını tamamlayamayan vatandaşlar da mevcut. Daha az prim ödeyerek bu kişilerin de erken emekli olması mümkün olacak. Sosyal Güvenlik Kurumu, yaşını tamamlamış ancak emeklilik diğer şartlarını sağlayamayanlara para iadesi fırsatı da sunuyor.

Kademeli Emeklilik Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

EYT’si kaçıranlar için yeni fırsatın adı kademeli emeklilik düzenlemesi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz yıl yapılan genel seçimler öncesinde erken emeklilik imkanının doğacağını duyurmuştu. Emeklilik sisteminde önemli bir reform yapılacağını belirten Erdoğan, kademeli emeklilik düzenlemesi ile milyonlarca vatandaşa EYT şartsız emeklilik yolu açılacağını ifade etmişti.

Kademeli emeklilik düzenlemesi, torba yasa maddeleri arasında yer alıyor ve şu anda TBMM’de bekliyor. Yaklaşık 5 milyona yakın kişiyi etkilemesi beklenen kademeli emeklilik düzenlemesinin çıkış tarihi henüz açıklanmadı. Ancak meclis, yerel seçimler nedeniyle şu anda tatilde. Seçimlerin ardından kademeli emeklilik düzenlemesinin değerlendirilmesi bekleniyor.