Emeklilere Yüzde 50 Zam ve 3.000 TL İkramiye Müjdesi: Ödeme Tarihi Belli Oldu!

Emeklilere Yüzde 50 Zam ve 3.000 TL İkramiye Müjdesi: Ödeme Tarihi Belli Oldu!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duyurusuna göre, emeklilere yüzde 50 zam yapılacak ve bu yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri 3 bin TL olarak belirlendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulan yüzde 50’lik zam ile bu yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri 3 bin TL olarak belirlendi.

2018 yılında başlatılan bayram ikramiyeleri, uzun yıllar boyunca hiçbir artış yapılmadan 1000 TL seviyesinde kalmıştı. Geçtiğimiz yıl 2 bin TL’ye yükselen ikramiyeler, bu yıl rekor kıran enflasyona rağmen 3 bin TL olarak belirlendi.

Temmuz Zammının Etkisi:

Temmuz ayında yapılan yüzde 25’lik emekli zammı sadece ‘kök maaşlara’ yansıtıldı, bu da düşük gelirli emeklileri olumsuz etkiledi. Yıl başındaki yüzde 49.25’lik zammın en düşük emekli maaşlarına yansıtılmaması da eleştirildi.

Mart Ayında Zam Beklentisi:

Yüzde 33.34 artışla 10 bin liraya yükselen emekli maaşı, yüksek fiyatlar karşısında zorluk yaşatıyor. Uzmanlar, mart ayında seyyanen bir emekli zammı olabileceğini belirtiyor ve özellikle en düşük emekli maaşları için seçim öncesi bir düzenleme yapılması gerektiğini vurguluyor.

Emekli İkramiyelerinin Ödeme Tarihi:

31 Mart seçimleri öncesinde emeklilerin sandığa gitmelerinin istenmediği söyleniyor ve Ramazan Bayramı ikramiyelerinin seçimlerden önce ödenmesi planlanıyor. Muhtemel ödeme tarihleri 25-29 Mart olarak hesaplanıyor.

Uzun Zam ve Seçim Öncesi Düzenlemeler:

Yaklaşık 6 milyon emeklinin 10 bin lira taban aylığı olan ikramiyeleri alacağını belirten uzmanlar, seçim öncesi en düşük emekli maaşlarına düzenleme yapılacağını ve ikramiyelerin erkene alınacağını ifade ediyor. Bu doğrultuda, ikramiyeler için muhtemel tarihler 25-29 Mart olarak hesaplanıyor.