Emekli Bayram ikramiyelerinde rakamlar netleşti, Hesaplara yatmaya başladı

Emekli Bayram ikramiyelerinde rakamlar netleşti, Hesaplara yatmaya başladı
Emeklilerin bayram ikramiyelerinde son karar açıklandı, buna göre netleşen ikramiyeler hesaplara yatmaya başladı.

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala, emeklilerin merakla beklediği bayram ikramiye miktarı ortaya çıktı. Uzun süredir tartışılan ikramiye tutarı hesaplara yatmaya başladı ve ne kadar olduğu ortaya çıktı. İşte, 2023 Kurban Bayramı emekli ikramiyesi hakkında tüm bilgiler…

2023 Ramazan Bayramı’nda 1100 liradan 2 bin liraya çıkarılan emekliye bayram ikramiyesi yüzde 82 oranında artış göstermişti. Kurban Bayramı için ise iki farklı zam seçeneği masaya yatırılmıştı.

İlk seçenekte, ikramiye yüzde 25 oranında artırılarak 2 bin 500 liraya yükseltilebilirdi. İkinci seçenekte ise ikramiye yüzde 50 artırılarak 3 bin liraya çıkarılacaktı. Ancak bugün hesaplara yatan bayram ikramiyelerinin miktarının 2 bin TL olduğu açığa çıktı.

EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN ÖDENECEK?

Sabah gazetesinde yer alan habere göre, bayram öncesi maaş ve ikramiye ödemeleri bugün başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı kapsamındaki emeklilerin aylıkları ile Kurban Bayramı ikramiyelerinin 17-23 Haziran tarihleri arasında ödeneceğini duyurdu.

Buna göre, SSK kapsamında gelir veya aylık alanlardan ödeme günü 17 ve 18 olanlara 17 Haziran’da, ödeme günü 19 ve 20 olanlara 18 Haziran’da, ödeme günü 21 ve 22 olanlara 19 Haziran’da, ödeme günü 23 ve 24 olanlara 20 Haziran’da, ödeme günü 25 ve 26 olanlara ise 21 Haziran’da ödeme yapılacak.

BAĞ-KUR kapsamında gelir veya aylık alanlara 22 Haziran’da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlara ise 23 Haziran’da aylık ve ikramiyeleri ödenecek. Bu kapsamda toplamda 14.4 milyon emeklinin hesabına 25.7 milyar lira tutarında bayram ikramiyesi aktarılacak.

Milyonlarca emekli, memur ve işçinin gözü temmuz zammına çevrilmiş durumda. SSK ve BAĞ-KUR emeklileri beş aylık enflasyona göre yüzde 15.26, memur ve memur emeklileri

işçileri ise yüzde 13.13 oranında enflasyon farkı alacaklar.

EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK?

5 Temmuz’da açıklanacak olan haziran enflasyonu ve refah payıyla birlikte emekli maaşları yüzde 30’u aşacak şekilde zam alacak. SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine, yılın başında yüzde 15.40’lık 6 aylık enflasyon oranına ek olarak refah payı da verilerek yüzde 30 zam yapılmıştı.

Düşük maaş alan emekliler için ise kademeli bir artış planlanıyor. Örneğin, 14 bin lira alan bir emekliye yüzde 45 zam formülü uygulanarak temmuz ayında 20 bin 300 lira ödeme yapılacak. Şu an 16 bin lira alan bir emekliye yüzde 40 artışla 22 bin 400 lira, 21 bin lira alan bir emekliye ise yüzde 35 artışla 28 bin 350 lira ödeme yapılacak.

Ayrıca, 6772 Sayılı Kanun kapsamında çalışan işçilere verilecek olan ek tediye sürelerinin belirlenmesi de Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu karara göre, devlet ve bağlı kuruluşlarında çalışan işçilere ek ödemenin birinci yarısı 23 Haziran’da, ikinci yarısı ise 18 Aralık’ta yapılacak.

2023 SOSYAL DESTEK ÖDEMELERİ NE KADAR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türkiye Aile Destek Programı kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere bu ay toplamda 4.5 milyar TL ödeme yapıldığını duyurdu. Göktaş, “Programın başlangıcından bu yana hanelerimize sağladığımız destek tutarı 35 milyar lirayı aştı” dedi.

Programdan 3.5 milyon hanenin yararlandığını ve hanelere gelirlerine göre 850 ila 1250 TL arasında destek sağlandığını belirtti. Ayrıca, Çocuk Desteği kapsamında 6.3 milyon çocuğa toplamda 7.7 milyar TL ek ödeme yapıldı. Elektrik Tüketim Desteği ise toplamda 5.1 milyar TL destek sağlandı.

Tarım ve Orman Bakanlığı da çiftçilere 75 milyon 826 bin TL tarımsal destekleme ödemelerini gerçekleştirdi ve bu miktar çiftçilerin hesaplarına aktarıldı.