Çalışan annelere aylık 325 euro destek müjdesi

Çalışan annelere aylık 325 euro destek müjdesi
Türkiye'de annelere yönelik destek programları devam ediyor.

Türkiye’de annelere yönelik destek programları devam ediyor. SGK ve AB’nin ortaklığıyla gerçekleştirilen destek kapsamında, annelere aylık nakit ödemeler sağlanacak. İlk fazda olduğu gibi, ikinci fazda da annelere destek verilecek.

SGK, “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kayıtlı Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi”nin ikinci fazını tamamladı. Avrupa Birliği’nin finansal katkısıyla gerçekleştirilecek proje kapsamında, annelere aylık nakit ödemeler yapılacak.

KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Bu destekten sadece çalışan anneler faydalanabilecek. 0-3 yaş arası çocuğu olan çalışan anneler, çocuklarının bakımını sağlamak amacıyla işlerinden uzaklaşmamak için aylık nakit destek alabilecekler. İstanbul, Ankara ve İzmir’deki çalışan anneler bu destekten yararlanabilecek.

NE KADAR ÖDEME YAPILACAK?

Ödemeler Euro para birimi üzerinden yapılacak. Bu nedenle, hak sahibi çalışan anneler aylık 325 Euro alacaklar. Toplamda 12 ay sürecek olan program kapsamında bir çalışan anne toplamda 3.900 Euro ödeme alacak. Bu miktar, yaklaşık olarak 135.000 TL’ye denk geliyor.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA

Çalışma Bakanı Vedat Işıkhan, bu özel destekle ilgili olarak şunları söyledi: “Kadınların istihdamda kalması ve işlerine devam etmeleri için çeşitli programlar uyguluyoruz. Bu da bu programlardan birisidir. Toplam 15,3 milyon Euro bütçeyle üç büyük ilimizde, 12 ay boyunca çalışan annelere aylık 325 Euro destek vereceğiz. Bu proje ile anneler istihdamdan kopmayacaklar. Ayrıca eğitimli ve sertifikalı çocuk bakıcılarımızın istihdamı teşvik edilecek.”