Belediyelerden Tapu Sahiplerine 1.536 TL İade Çağrısı

Belediyelerden Tapu Sahiplerine 1.536 TL İade Çağrısı
Belediyeler, tapu sahiplerine 1.536 TL geri ödeme yapacaklarını duyurdu.

Ev sahiplerine müjdeli haber geldi! Tek evi olan ve emlak vergisi ödeyenlere, Kamu Denetçiliği Kurumu’nun aldığı kararla 1.536 TL para iadesi yapılacak. Belediyeler bu konuda acil çağrıda bulunuyor.

Milyonlarca tapu sahibi için beklenen haber sonunda geldi. Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) tarafından yapılan açıklamaya göre, tek evi olan ve emlak vergisi ödemesi gereken kişilere 1.536 TL para iadesi yapılacak.

Bu durum, emlak vergisi muafiyeti hakkı bulunan ancak bu haktan haberdar olmayan ve ödeme yapan milyonlarca kişiyi etkiliyor. Belediyeler, fazladan ödeme yapan bu kişilere geri ödeme yapacak ancak bu için kişilerin başvuru yapması gerekiyor.

Kimler Vergi Ödemez?

Ülkemizde taşınmaz mallar için emlak vergisi tahakkuk ettirilirken bazı kişilere muafiyet hakkı tanınmaktadır. Bu kişilerden bazıları şunlardır:

  • Emekli aylığı dışında geliri olmayan emekliler,
  • Devletten dul ve yetim maaşı alanlar,
  • Geliri olmayan ev hanımları ve işsizler.

Emlak Vergisi Geriye Dönük Para İadesi Nasıl Alınır?

KDK’nın emsal kararı doğrultusunda, belediyeler emlak vergisi para iadesi için gerekli işlemleri başlatmış durumda. Ancak bu iade süreci için zaman aşımı sınırlaması nedeniyle son 5 yıla ait ödemeleri olan kişilerin başvuru yapması gerekiyor. Belediyeler, bu konuda vatandaşları bilgilendiriyor ve başvuruları hızla işleme alıyorlar.