ASGARİ ÜCRETTE ZAM ORANI KESİNLEŞTİ Mİ ?

ASGARİ ÜCRETTE ZAM ORANI KESİNLEŞTİ Mİ ?
ASGARİ ÜCRETTE ZAM ORANI KESİNLEŞTİ Mİ - Milyonlarca asgari ücretliye temmuz zammı! Asgari ücret ne kadar olacak?. Asgari ücrete ek zam tartışmalarına son noktayı Başkan Recep Tayyip Erdoğan koydu. Temmuz ayında asgari ücrete artış kesinleşti. Açıklamaların ardından gözler "Temmuz'da asgari ücret zammı ne kadar olacak?" sorusuna çevrildi. İşte 2023 asgari ücrete ara zam ile ilgili son dakika gelişmeleri..

Asgari ücrete ek zam tartışmalarına son noktayı Başkan Recep Tayyip Erdoğan koydu. Temmuz ayında asgari ücrete artış kesinleşti.

BAŞKAN ERDOĞAN'DAN 'KALİTELİ VE GÜVENCELİ ÇALIŞMA' SÖZÜ

Başkan Erdoğan, seçim manifestosunda bugün itibariyle 32 milyon çalışana kaliteli ve güvenceli çalışma sağlama sözü verdi. Erdoğan, seçim beyannamesinde asgari ücret zammında refah payı detayını duyurdu.

En düşük emekli aylığının 5500 liradan 7500 liraya yükseltilmesinin ardından toplamda 8 milyon çalışanı, dolaylı olarak da tüm vatandaşları ilgilendiren asgari ücrete temmuz zammı da kesinleşti.

"Milletim zora sokmadan ilk turda işi bitirir"

Asgari ücrete zam geliyor! İşte rakamlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın teklifi üzerine Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanıp yeni asgari ücreti her zaman belirleyebiliyor. Bu ister yıllık ister aylık olabiliyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ara zam yapılacak. Haziran ayı enflasyon oranının ardından asgari ücretlilerle birlikte memur ve emeklilere yapılacak zam oranı da netleşecek.

ASGARİ ÜCRET KAÇ LİRA OLACAK?

Sabah Gazetesi'nden Hazal Ateş'in haberine göre Yılın başında yüzde 54.66 artışla net 8 bin 506 lira, brüt 10 bin 8 lira olan asgari ücrette ara zamda 6 aylık enflasyon belirleyici olacak. Artışta yıllık enflasyon farkı, işverenin prim yükü gibi birçok unsur dikkate alınacak.

Asgari ücret zammında yüzde 20, 30, 40 üzerinden değerlendirmeler yapılıyor. Yüzde 20'lik bir artış durumunda brüt 12 bin 10 lira, net 10 bin 200 lira.
Asgari ücrete zam geliyor! İşte rakamlar

"Milletim zora sokmadan ilk turda işi bitirir"

Yüzde 30'luk artış durumunda net 11 bin 50 lira, brüt 13 bin 10 lira.

Yüzde 40 artış durumunda da net 11 bin 908 lira, brüt 14 bin 11 lira olacak.

Toplam sigortalarının yüzde 41'i, 7 milyon 131 bini asgari ücretle çalışıyor. Asgari ücret zammı dolaylı olarak tüm vatandaşları ilgilendiriyor.


Asgari ücrete zam geliyor! İşte rakamlar

"Milletim zora sokmadan ilk turda işi bitirir"

KIDEM TAZMİNATI DA ARTACAK

Yeni asgari ücretle birlikte çalışma ve sosyal güvenlikte birçok ödeme kalemi yeniden belirlenecek, en düşük aylık ihbar, kıdem tazminatı, emzirme yardımı da artacak.

Temmuz ayında asgari ücretin artmasıyla kıdem tazminatları son brüt maaş üzerinden hesaplanacak. İşten ayrılanlar için hesaplamada yeni asgari ücretin brüt rakamı geçerli olacak. Asgari ücret bütün iş kollarını kapsayacak şekilde belirleniyor, işveren bu ücretin altında ödeme yapamıyor.

KISA ÇALIŞMA, İŞSİZLİK ÖDENEĞİ DE YÜKSELECEK

Asgari ücret artışı, işverenden genel sağlık sigortalılara, isteğe bağlı sigortalılardan evde tarhana yapan bayanlara, işsizlik sigortası alanlardan yurtiçi ve yurtdışı borçlanma yapanlara kadar birçok kişiyi etkiliyor.

Asgari ücretlinin kıdem ve ihbar tazminatı tutarları artacak. İşsizlik ödeneği ile kısa çalışma ödeneğinin tavanı artacak. Yeni dönemde gelir düzeyi düşük vatandaşların harcama kompozisyonu içinde önemli bir yer tutan kira harcamalarını düşürmeye dönük olarak sosyal konut projelerine de ağırlık verilecek.

CANLI YAYINDA ASGARİ ÜCRET ZAMMINI DEĞERLENDİRDİ

Başkan Recep Tayyip Erdoğan temmuz ayında asgari ücrete zam yapılacağı müjdesini vermişti. Peki zam ne kadar olacak, beklenti ne yönde? Gelişmeleri A Haber muhabiri İslim Çobanoğlu'nun konuğu olan sosyal güvenlik uzmanı Emre Gülşen değerlendirdi.


Başkan Recep Tayyip Erdoğan dün Ankara Arena Spor Salonu'nda 2023 AK Parti Seçim Beyannamesini tek tek açıkladı. Bu yıl başında 8 bin 506 lira olan asgari ücretle ilgili olarak çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceğini söyledi.

Önümüzdeki dönemde asgari ücrete enflasyonun üzerinde artışlarla çalışanların refah payı almasını sağlayacaklarına dikkat çeken Başkan Erdoğan "Geçen yıl olduğu gibi, bu yıl da temmuz ayında asgari ücrete artış yapacağız." dedi.

KAYNAK : AHABER