Asgari ücrette rekor gelişme: 17 bin TL'nin üzerine çıkabilir

Asgari ücrette rekor gelişme: 17 bin TL'nin üzerine çıkabilir
2024 Ocak zammı için geri sayım başlamışken, Bakan Işıkhan kimsenin enflasyona ezilmeyeceğini belirterek asgari ücrete vurgu yaptı

Asgari ücret 2024 Ocak zammı için geri sayım başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, kimsenin enflasyona ezdirilmeyeceğini belirterek, herkesin mutabık kaldığı bir asgari ücret zammı ile uzlaşmaya vurgu yaptı.

İşverenler yüzde 38, işçiler yüzde 50 istiyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda 15 temsilci bulunuyor. Bunların 5’i işçi, 5’i işveren ve 5’i de hükümetten olan temsilciler. İşçileri temsil eden Türk-İş masaya getireceği rakamı 2’si kadın 2’si erkek 4 asgari ücretliden oluşacak komisyonun belirleyeceğini açıkladı.

Daha önceki komisyonlara Türk-İş en alt pazarlık rakamı olarak kendi hazırladığı yaşam maliyeti rakamını taşımıştı. Bu yıl da yaptığı hesaplamalarda Türk-İş bekar bir çalışan için yaşama maliyetini 17.803 TL olarak açıkladı. Öyle görünüyor ki Türk-İş masada pazarlığa bu rakam üzerinden başlayacak.

Bu rakam da net asgari ücret açısından yüzde 50’nin biraz üzerinde bir orana tekabül ediyor. İşverenleri temsil eden TİSK ise daha temkinli bir yaklaşım sergiliyor. TİSK, 6 aylık enflasyona göre yüzde 38’lik bir artış önerdi.

Enflasyona göre artış olursa 15 bin 735 TL olacak

Şu anda net asgari ücret 11.402,32 TL olarak uygulanıyor. 6 aylık enflasyona göre artış yapılmasına karar verilirse yeni asgari ücret net 15.735,20 TL olacak.

Yüzde 50 artış olursa 17 bin 103 TL olacak

Memurlar ve memur emeklileri için toplu sözleşme ile birlikte artış oranı ise yüzde 49’u geçiyor. Yapılacak bir refah payı ilavesiyle yine yüzde 50’ye yakın bir artış olması mümkün. Bu durumda yeni asgari ücret net 17.103,48 TL’ye çıkacak.

Ara zam ihtimali de var

Asgari ücret uzun bir süredir yıllık olarak belirleniyordu. Ancak son 2 yıldır enflasyon dolayısıyla Haziran aylarında ara zam yapıldı. 2024 yılı için ara zam yapılıp yapılmayacağı henüz net değil.