Asgari ücrete gelecek yeni zam oranı belli oldu

Asgari ücrete gelecek yeni zam oranı belli oldu
Asgari ücret hakkında net bir bilgi olmasa bile, uzmanlar yeni rakamı 16.500 ₺ olarak açıkladı

Asgari ücrete Temmuz ayında yapılan zam adeta enflasyon karşısında Eridi Bitti. Asgari ücretli vatandaşlar ise Ocak ayı adım adım yaklaşırken beni asgari ücret tahminlerini yakından takip ediyor. Özellikle Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamları Asgari ücretin belirlenmesi için büyük önem taşıyor. Şu ana kadar Türkiye İstatistik Kurumu temmuz ve ağustos ayı enflasyon verilerini açıkladı. Yeni enflasyon verisi ise 3 Ekim’de açıklanacak. Ancak uzmanların asgari ücret hesapları sil baştan değişti.

Asgari Ücretlilerin Beklentisi: 2024 Ocak Zammı

8 milyona yakın asgari ücretle çalışan vatandaş Ocak ayı zammı için ipuçlarını yakından takip ediyor. Temmuz ayında asgari ücrete %34 oranında bir artış yapılmıştı. Ancak enflasyonun yükselmeye devam etmesi ile birlikte bu zamana ne yazık ki Eridi Bitti. Asgari ücretliler şu anda açlık sınırının altında yaşıyor. Bu sebeple de asgari ücret tahminleri yakından takip ediliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun Rolü

2024 Ocak asgari ücret zammı için Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan veriler büyük önem taşıyor. Yeni rakamların ortaya çıkmaya devam etmesi asgari ücretli çalışanları da heyecanlandırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu şu ana kadar temmuz ve ağustos ayı enflasyon rakamlarını duyurdu. Açıklanan 2 aylık enflasyon verisi doğrultusunda yaklaşık olarak zam oranı %20'ye yakın oldu. 3 Ekim tarihinde açıklanacak olan Eylül ayı enflasyon rakamları da merakla takip ediliyor. Bir yandan da uzmanların yeni hakları ücret tahminleri ortaya çıkıyor.

Yeni Asgari Ücret: 16.500 TL

Sosyal Güvenlik uzmanları peş peşe asgari ücret tahminlerini paylaşmaya devam ediyor. Son olarak asgari ücret zammına ilişkin verilen yeni rakam 16.500 TL oldu. Bugün açıklanan açlık sınırı rakamları sonrasında asgari ücretin bu rakama yükseleceği tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Müjdeli Haber

Asgari ücret zammı ile ilgili son dönemlerde gelen tahminler oldukça yüksek olurken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan da geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalar geldi. Yılbaşında maaşlara okkalı zam yapılacağını ve çalışanların enflasyon karşısında ezdirilmeyeceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamaları da milyonlarca çalışana umut oldu.

Ocak 2024 Asgari Ücret Tahminleri

Asgari ücret zammı Ocak 2024'te yapılacak. Uzman isimlerden asgari ücrete ilişkin peş peşe tahminler gelmeye devam ediyor. Son olarak 16.500 TL gündeme geldi.

Sosyal Güvenlik uzmanları asgari ücret zammı ile ilgili daha önce yaptıkları açıklamalarda Ocak ayında en az 15.000 TL'lik bir asgari ücret beklediklerini söylemişti. Bunun yanı sıra asgari ücret zammı sonrası yeni asgari ücretin 15.500 ve 17.500 TL olmasını bekleyen uzmanlar da var.

Yeni asgari ücret Aralık ayında yapılacak olan asgari ücret tespit Komisyonu toplantıları sonucunda belli olacak. En geç aralık ayı ortalarında asgari ücretin açıklanacağı tahmin ediliyor.