Asgari ücret ile ilgili şoke edici rakam ortaya çıktı

Asgari ücret ile ilgili şoke edici rakam ortaya çıktı
Milyonlarca vatandaşın beklediği zam kararı ile ilgili güzel gelişmeler yaşanıyor. Yeni yıl ile gelecek olan asgari ücret zammı, enflasyonun üzerinde olması bekleniyor

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammıyla ilgili flaş gelişmeler yaşanıyor. Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte asgari ücrete zam yapılması bekleniyor. Ancak bu zam oranının enflasyonun üzerinde olması beklenirken, kulislerden yeni ve kritik bilgiler gelmeye devam ediyor. Vatandaşlar, “Asgari ücret zammı ne kadar olacak? Yeni asgari ücret ne kadar olacak?” gibi soruların yanıtlarını araştırırken, herkesi şaşırtacak bir rakam ortaya çıktı. İşte asgari ücrette masaya gelen şok rakam…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretle ilgili ilk açıklamayı yaptı. Bakan Işıkhan, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bütçe sunumu sırasında, “Aralık ayında Asgari Ücret Tespit Komitesi’ni toplayacağız. Bu komitede, enflasyonun altında bir zammın gündemde olduğunu söyleyebilirim” dedi.Güncel verilere göre, Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yaklaşık yüzde 65 olarak açıklandı.

Ayrıca, memurlar ve memur emeklileri için yapılan toplu sözleşme sonucu artış oranı yüzde 49’un üzerine çıktı. Ayrıca refah payı eklemesiyle birlikte yüzde 50’ye yakın bir artış bekleniyor.Şu anki asgari ücret 11.402 TL’dir. Memur maaşı artış oranı baz alındığında yüzde 50 artış, net rakamı 17.103,48 TL’ye çıkaracaktır.Eğer 6 aylık enflasyona göre artış yapılırsa, yeni asgari ücret net 15.735,20 TL olacaktır. Hükümet yetkilileri, bu zam oranının önceki yıllara göre çok daha yüksek olacağını belirtiyor. Ayrıca bu zammın enflasyona göre belirleneceği unutulmamalıdır. Bu nedenle yüzde 38’lik 6 aylık enflasyon oranı, refah payı eklemesiyle birlikte yüzde 50’ye yakın bir zam oranına yol açabilir. Bu durumda yeni asgari ücretin 17.000 TL’nin üzerine çıkabileceği öngörülüyor.

Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 68,5’e yükseltmesi, çalışanlar arasında büyük hayal kırıklığına neden oldu. Ayrıca, 2024 sonu enflasyon tahmini yüzde 40,9 olarak güncellendi. Bu yüksek enflasyonun arkasındaki temel nedenler, talep yapısının ve dengelemenin etkisi olarak gösteriliyor. Bu nedenle, yeni asgari ücretin ne kadar artacağıyla ilgili son söz hala söylenmemiş gibi görünüyor.