Araba sahibi olmak isteyenlere önemli bir uyarı yapıldı!

Araba sahibi olmak isteyenlere önemli bir uyarı yapıldı!
Araba sahibi olmak isteyenlere çok önemli bir yol ayrımı! Geçtiğimiz ay ve Eylül ayı, fiyatlar için önemli bir belirleyen olabilir.

İMAS Başkanı Hayrettin Ertemel'in açıklamaları, arabaların Eylül ayı fiyat listelerinin güncellendiği yönünde. Fakat bir çok modelde belirgin bir fiyat değişikliği bulunmamakta. 2023 yılının ilk yarısında ikinci el ve sıfır araç satışları yüksekti. Fakat Haziran ve Temmuz, ikinci el araç satışında bir düşüş yaşanmasına neden oldu, sıfır araç talebinde ise bir düşüş gözlemlenmedi

2023 yılının ilk 6 ayında sıfır ve ikinci el otomobil satışları oldukça yüksek seyretti. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında ikinci el otomobil satışlarında bir düşüş yaşanırken, sıfır otomobil pazarı hala yüksek talep görüyor. Ancak, 6+6 yönetmeliğinin etkisiyle kayıt dışı ticaret amacıyla araç alan kişilerin siparişleri iptal edildi. Bu da gerçek kullanıcıların siparişlerini öne çekmesine sebep oldu.

İkinci el otomobil satışlarında küçük bir düşüş yaşanmış olsa da, sıfır otomobil piyasasındaki talep devam ediyor. Ancak, krediye erişimde yaşanan zorluklar ve otomobillerin artık yatırım veya kayıt dışı ticaret amaçlarına hizmet etmemesi, sıfır otomobil piyasasında talebin düşebileceğini gösteriyor.

Otomobil Fiyatlarında Durağanlık

2023 yılının başlarından itibaren otomobil fiyatları sürekli bir artış gösterdi. Mayıs ayından Ağustos ayına kadar bu yükseliş devam etti. Ancak, Ağustos ve Eylül ayları arasında otomobil fiyatlarında bir sabitlik gözlendi. Örneğin, VOLKSWAGEN Polo 1.0 80 PS Manuel Impression modeli, Mayıs ayında 637.000 TL iken Ağustos ayına gelindiğinde 887.500 TL olarak sabit kaldı. Benzer şekilde, SEAT LEON 1.0 eTSI 110 HP DSG Style modeli Haziran ayında 1.310.000 TL seviyesine ulaştı ve Eylül ayına kadar fiyatında bir değişiklik olmadı.

Aynı dönemde, CİTROEN C3 FEEL 1.2 PureTech 83 BVM S&S 5 İleri Manuel modelinin fiyatı Mayıs ayından itibaren artarak Temmuz ayında 769.300 TL'ye yükseldi. Ancak, Temmuz ve Eylül ayları arasında fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı, 809.900 TL seviyesinde sabit kaldı.

Fiyatlarda Sabitlik Devam Ediyor

DACİA YENİ SANDERO Essential Tce 90 bg CVT modeli de Mayıs ayında 634.900 TL'den başlayarak Temmuz ayında 890.000 TL'ye yükseldi. Ağustos ve Eylül ayları arasında ise fiyatta bir değişiklik olmadı, 890.000 TL seviyesinde devam etti. Bu dönemde FIAT EGEA SEDAN Easy 1.4 Fire 95 HP Benzinli modeli Mayıs ayında 506.900 TL'den başlayarak Temmuz ayında 685.250 TL'ye yükseldi. Ancak, Temmuz ve Eylül ayları arasında fiyatında herhangi bir değişiklik olmadı, 767.900 TL seviyesinde sabit kaldı.

Son olarak, RENAULT Clio Joy 1.0 SCe 65 bg modeli Mayıs ayında 546.900 TL'den başlayarak Haziran ayında 691.000 TL'ye yükseldi. Ağustos ve Eylül ayları arasında ise fiyatta herhangi bir değişiklik olmadı, 826.900 TL seviyesinde devam etti.

Bu durum, otomobil fiyatlarının Ağustos ayından itibaren sabit kalmış olmasının, piyasa dinamiklerindeki geçici dalgalanmaların sona erdiğini gösterebilir. Ancak, gelecekteki fiyat hareketleri, ekonomik faktörlere ve talep koşullarına bağlı olarak değişebilir.