Aile Bakanlığından Önemli Duyuru: Ödemeler Artık Aylık Olarak Yapılacak!

Aile Bakanlığından Önemli Duyuru: Ödemeler Artık Aylık Olarak Yapılacak!
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çeşitli destek paketlerine ilişkin güncellemeleri duyurmaya devam ediyor. Son olarak, kira desteği ödemelerinin aylık olarak yapılacağı açıklandı.

Enflasyondan en çok etkilenen alan kira ve ev fiyatları şeklinde belirlendi. Ev almanın imkansız olduğu bu dönemde kira fiyatlarının üzerindeki yükselişin devam etmesi ile birlikte dar gelirli kesim bu durumdan negatif etkilenmeye başladı. Son iki yıldır ev fiyatlarının ederinin üzerinde belirlenmesi ile birlikte enflasyon rakamları ile paralel olarak ev fiyatları da yükselişe geçti. 2024 yılında zamlı olarak ödenecek kira desteği belirlendi. İşte o destek ile ilgili tüm detaylar…

Kira desteği verilecek

Ev sahipleri ve kiracılar son iki yıldır bir türlü anlaşamıyor. Artan enflasyon oranlarıyla birlikte ev kiralarında da bir yükseliş söz konusu oluyor. Son iki yıldır ev fiyatlarının tutarın üzerinde alınması ile birlikte dar gelirli vatandaşlar etkilendi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzun bir süredir devam etmiş olan zamlı kira desteğini paylaştı. Dar gelirlinin cebine ilaç gibi gelecek olan o kira desteği için detaylar belirlendi.

1500 TL destek sağlanacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklamış olduğu proje kapsamı içerisinde başvuru yapan vatandaşlara özel olarak 5500 TL’lik ödeme yapacak. Tek şart başvuru yapılması olacak. Bakanlık tarafından ödenecek miktar 5500 TL şeklinde güncellendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerine yapılan başvuru süreci içerisinde onay alan evlere 5500 TL’lik kira desteği ödenecek. 2024 yılında yapılacak olan ödemeler kapsamında başvuru şartları paylaşıldı. Eve giren maaşın asgari ücretin üçte biri olması koşulunun sağlanması ve taşınmazın olup olmaması da bu noktada önemli olacak.

Kira desteği için başvuru şartları açıklandı

Gelecek kira desteği için başvuru şartları tek tek belli oldu. Aile Bakanlığı üzerinden bu destekler dağıtılacak. E-Devlet platformu kullanılarak Aile Bakanlığı, Sosyal yardımlar sekmesi üzerine başvurular alınacak. 6 Şubat Kahramanmaraş depremi sonrası için başvuruları açılan kira desteği ile ilgili araştırmalar hız kazanırken Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden bu başvurular tamamlanabiliyor.