Aile Bakanlığı'ndan eşini kaybeden kadınlara maddi destek sağlanacak

Aile Bakanlığı'ndan eşini kaybeden kadınlara maddi destek sağlanacak
Aile Bakanlığı, kadınlara destek olmak amacıyla önemli bir adım attı.

Aile Bakanlığı, kadınları desteklemek adına önemli bir adım attı. Sosyal devlet anlayışı gereği, sadece kadınlara yönelik bir ödeme programı başlatan Aile Bakanlığı, başvuruların alınmaya başladığını duyurdu.

Aile Bakanlığı’nın resmi web sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre, 3294 sayılı Kanun kapsamında sosyal güvencesi olmayan ve son resmi eşini kaybetmiş kadınlara yönelik 1.000 TL’lik bir ödeme yapılacak.

Bakanlık, ödemelerle ilgili ayrıntıları paylaştı ve “Hanede sosyal güvencesi olan birey bulunmayan, 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan ve son resmi nikahlı eşini kaybetmiş kadınlara yöneliktir” açıklamasını yaptı.

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Ödemelerden kimlerin yararlanabileceği ve nasıl başvuru yapılacağı merak konusu oldu. Aile Bakanlığı’nın belirttiğine göre, başvuru hakkı son resmi nikahlı eşini kaybetmiş ve 3294 sayılı Kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olan kadınlara aittir. Bu konuda daha fazla bilgiye, Aile Bakanlığı’nın web sitesinde “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik” yardım bölümünden ulaşılabilir.

BAŞVURU İÇİN YETERLİ OLAN KİMLİK BELGESİ

Başvuru yapacak kadınlar için sadece kimlik belgesinin yeterli olduğu, ek belgeye ihtiyaç duyulmadığı belirtildi. Başvuru için, son resmi nikahlı eşini kaybetmiş ve belirtilen kriterleri taşıyan kadınlar, SYD Vakıflarına başvuruda bulunabilirler.

Aile Bakanlığı, başvuruların en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılması gerektiğini vurguladı.

ÖDEME TUTARI

Yapılacak ödemelerin miktarı da belli oldu. Aile Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yapılan açıklamaya göre, son resmi nikahlı eşini kaybeden ve başvuru koşullarını sağlayan kadınlara, her ay 1.000 TL olmak üzere toplamda 2.000 TL ödeme yapılacak. Ödemeler, her ay için hesaplanacak ve 2 ayda bir gerçekleştirilecek.