Aile Bakanılığından ihtiyaç sahibi vatandaşa 1237 TL Ödeme

Aile Bakanılığından ihtiyaç sahibi vatandaşa 1237 TL Ödeme
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yakınını kaybeden vatandaşlara 1237 Lira destek ödemesi yapacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi pek çok vatandaşa destek olmak amacıyla sosyal yardım programları yürütmektedir. Bu programlar kapsamında, bakanlık tarafından yakınlarını kaybeden vatandaşlara 1237 TL sosyal yardım sağlanmaktadır.

Bu yardım programı, 3294 sayılı Kanun’a tabi olan ve 15 Nisan 2022 tarihi ve sonrasında yakınları vefat eden Türk vatandaşları için geçerlidir. Bütünleşik Sistemde kayıtlı olan ve 3294 sayılı Kanun kapsamına giren haneler tespit edilerek vefat eden kişinin hanesinde yaşayan bir yakınına vefat yardımı yapılmaktadır. Ayrıca, vefat eden kişinin bir yakını da “Ölüm Belgesi” ile birlikte başvuru yapabilir.

Vefat yardımı başvurusu yapmak için T.C. Kimlik Kartı gerekmektedir. Başvuruyu yapacak kişi, yakınına ait Ölüm Belgesini de sunmalıdır. Başvurular, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan veya e-Devlet sosyal yardımlar sekmesi üzerinden gerçekleştirilebilir.

Vefat yardımı miktarı, 2023 yılı için 1.237,81 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar, memur aylık katsayısı artış oranına göre dönemsel olarak artabilmektedir.