2024 SSK, Bağ-Kur Emekli Maaşlarına REKOR ZAM sonrası maaş listesi!: Yüzde 50’ye Yakın Artış Öngörülüyor

2024 SSK, Bağ-Kur Emekli Maaşlarına REKOR ZAM sonrası maaş listesi!: Yüzde 50’ye Yakın Artış Öngörülüyor
2024 yılında emeklilere yönelik rekor bir maaş zammı bekleniyor. Ekonomistler, en düşük emekli maaşının büyük bir artışla 12.500 TL civarına ulaşacağını öngörüyor.

Emekli maaşı ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Ocak ayının gelmesiyle birlikte asgari ücret zammı ve memur maaşı zam oranları konuşulurken milyonlarca emeklinin gözü de gelecek zamda. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liradan kaç tl'ye yükselecek? Emekli zammı için konuşulan oranlar ne? İşte emekli maaş zammı ile ilgili son tahminler.

Emekli maaşı ne kadar, yeni yılda emekli maaşına ne kadar zam gelir? En düşük emekli maaşı 10 bin TL'nin üzerine çıkacak mı? SSK ve Bağkur emekli maaşı zam oranları ile ilgili son tahminleri derledik. İşte beklenen zam oranları.

EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Ekonomist Muhammet Bayram, şu ifadeleri kullandı; SSK, Bağkur emeklileri yüzde 38-39 civarında enflasyon farkı alacaklar. Memur emeklileri de toplu sözleşmeden kaynaklı zam alacaklar. Toplamda bütün emeklilere yüzde 50’ye yakın artış bekliyoruz.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI NE KADAR OLACAK?

En düşük emekli maaşı şu anda 7500 TL. Nisan ayında artışla beraber 5500 TL’den 7500 TL’ye çıkarıldı ancak temmuz ayında artış olmadı. Sene başı itibarıyla ciddi artış yapılmasını bekliyoruz.

Önceki dönemlerde en düşük emekli maaşı, asgari ücretin yüzde 88’ine tekabül ediyordu. Bu yüzde 66 seviyelerine indi. Eğer asgari ücret düzeyi 16 bin TL civarına çıkarsa burada en düşük emekli maaşı ile aradaki fark açılacaktır. Şu anda 12.250-12.500 TL civarında en düşük emekli maaşı olmasını öngörüyoruz.

Bunu yaparken de en düşük emekli maaşının kök maaşa sabitlenmesini bekliyoruz. Bundan sonra yapılacak oransal zamda en düşük emekli maaşına en yüksek oranda zam yapılmasını temenni ediyoruz. O sebeple en düşük emekli maaşının kök maaşa eşitlenmesi gerekiyor.”

ENFLASYONA EK REFAH PAYI VERİLECEK Mİ?

Yüzde 38-40 civarında enflasyon farkı bekliyoruz. Memurlara toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 9’luk fark var. Bu da yüzde 47’lere tekabül edecek. Refah payı ile birlikte ben yüzde 50’ye yakın artış olacağını düşünüyorum.

Son yıllarda SSK, Bağkur ve memur emeklilerine aynı oranda zam yapıldı. O nedenle yüzde 50’ye yakın artışın bütün emeklilere yapılacağını düşünüyoruz.