2023'te emekli olan, 100 bin ₺ kaybeder! Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un açıklaması

2023'te emekli olan, 100 bin ₺ kaybeder! Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun'un açıklaması
Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun "Emeklilik için plan yapıyorsanız 2024'ü bekleyin" ifadelerini kullandı. Bunun sebebinin ise yaklaşık %10 maaş farkı olacağını belirtti.

Yüzde 10 maaş farkı olacak

Emeklilik planlamasına yönelik bilgilendirici bir açıklama yapan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “Emeklilik için en önemli konulardan bir tanesi 2023’te mi yoksa 2024’te mi müracaatta bulunmak faydalıdır oluyor. 2023’te emekli olacak olan kişiler toplamda yüzde 62,5 zamdan yararlanmış olacaklar. 2024’tekilerin durumu ise enflasyona göre belli olacak. Beklentilere göre yüzde 65 gibi bir enflasyon çıkacak. Ocak ayında emeklilik başvurusu yapacak olanlar büyümeden de yüzde 30 oranında pay alacaklar. 2023 yılında emekli olacak olanların artışları yüzde 62 civarında olacak, 2024’te ise bu rakam yaklaşık yüzde 70 olacak. Bu da enflasyonun biraz daha yüksek çıkması durumunda yüzde 10 fark yapabilir” dedi.

100.000 TL kıdem tazminatı farkı

Emekli olacaklar için bir de kıdem tazminatı hesaplamasının önemi bulunuyor. Kıdem tazminatı da alarak emekli olacak kişiler bu gelirlerini de hesaplamak durumundalar. Buna dair de bilgi veren Erdursun, “Emekli olacakların bir de kıdem tazminatı hesaplamaları var. Şu anda asgari ücretlinin 1 yıllık kıdem tazminatı 13.414 TL’dir. Asgari ücrete yüzde 50 zam bekleniyor ve bu tutar 20.000 TL’ye yükselir. 15 yıl çalışan bir kişi Ocak ayını beklerse 100.000 TL kazançlı çıkar” ifadelerini kullandı.

5 yıldan az kıdem tazminatı olanlar beklemesin

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun’un açıklamalarına göre daha yüksek emekli maaşı için Ocak 2024’te emekli olmak daha mantıklı. Bu şekilde yaklaşık yüzde 10 daha fazla emekli maaşı alınabilecek. Ancak bir diğer boyutu ise kıdem tazminatı olacak. Kıdem tazminatı için de Ocak ayının beklenmesi doğru görülüyor. 5 yıldan az kıdem tazminatı alacak olanların ise eğer yüksek emekli maaşı almayacaklarsa beklemelerine gerek olmadığı bildirildi.

Uzman görüşü

Sosyal Güvenlik Uzmanı Erdursun’un açıklamaları doğrultusunda, emeklilik planı yapanların aşağıdaki hususları dikkate alması gerekiyor:

  • Emekli maaşı için Ocak 2024’ü bekleyin.
  • Kıdem tazminatı için de Ocak ayının beklenmesi doğru görülüyor.
  • 5 yıldan az kıdem tazminatı alacaksanız beklemeye gerek yok.

Bu hususlara dikkat ederek, emeklilik planınızı daha doğru bir şekilde yapabilirsiniz.