Türkiye'de üç kişiden biri icralık

Milyonlarca icra borçlusunun olduğu Türkiye'de neredeyse her üç kişiden bir kişinin icra takip dosyası bulunuyor. Adalet Bakanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı son verilere göre, icra dosyası sayısı 2014 sonu itibarıyla 23 milyonu aştı. Konuyu değerlendiren Av. Hasan Bozdaş, alım gücünün düşmesine karşın harcamaların aynı oranda düşmemesinden kaynaklı borçlanmaların yaşandığını söyledi.

Türkiye'de üç kişiden biri icralık

Milyonlarca icra borçlusunun olduğu Türkiye'de neredeyse her üç kişiden bir kişinin icra takip dosyası bulunuyor. Adalet Bakanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı son verilere göre, icra dosyası sayısı 2014 sonu itibarıyla 23 milyonu aştı. Konuyu değerlendiren Av. Hasan Bozdaş, alım gücünün düşmesine karşın harcamaların aynı oranda düşmemesinden kaynaklı borçlanmaların yaşandığını söyledi.

Habervan Editör
Habervan Editör
25 Aralık 2017 Pazartesi 09:56
Türkiye'de üç kişiden biri icralık

Adalet Bakanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı son verilere göre, icra dosyası sayısı 2014 sonu itibarıyla 23 milyonu aştı. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP) günlük tutulan verilere göre, sadece 2015'te icra dairelerine gelen icra (esas) ve iflas dosya sayısı 7 milyon 284 bin 101 olarak açıklandı. Şubat sonu itibariyle 2016'da gelen dosya sayısının ise 598 bin 103 olduğu öğrenildi. Aynı tarih itibariyle derdest edilen (görülmekte olan) dava sayısı ise UYAP'ta 14 milyon 865 bin 467 olarak paylaşıldı.

GELİR GİDER DENGESİZLİĞİ

Doğru Haber'den Enes Çetin'in haberine göre durumun hem ekonomik, hem de sosyolojik boyutu bulunduğuna vurgu yapan Av. Hasan Bozdaş, alım gücünün düşmesi fakat harcamaların aynı oranda düşmemesinden kaynaklı borçlanmaların yaşandığını dile getirdi. Bozdaş, “Faturalar, banka kredileri, kredi kartları, bono ile yapılan satışlar ve dolayısıyla vadesinde ödenemeyen borçların bir sonucu olarak icra dosyaları açılmaktadır. Pastanın büyük dilimleri bankalar ve GSM şirketlerine ayrılıyor. Yine ticari ilişkilerde sözleşmelerin ihlali ve benzeri durumlarda çek veya bono türü senetlerin işleme konması sonucuyla karşılaşıyoruz. Sonuç olarak ciddi bir gelir gider dengesizliği var.” dedi.

"İNSANLAR ARASI İLİŞKİLER ZEDELENİYOR"

İcra dosyalarının Sosyolojik olarak insanlar arası ilişkilerde güveni bitirdiğini aktaran Bozdaş, “Bunların sadece ödeme gücüyle bir ilgisi yok. İnsanların sözleşmelerin gereğini yerine getirmemesi, borçlarını ödemekten kaçınması ve keyfi olarak alacaklıyı mağdur etmesi de önemli bir toplumsal sorun haline geldi. Bundan 10-15 yıl önce icralı durumuna düşmek toplum içinde kişi için bir utanç kaynağı iken, bugün borçları yüzünden onlarca icra dosyasının borçlusu olan fakat borçlarını ödememek için tüm malvarlığını kaçıran, yakınlarına aktaran ve yine de rahatından taviz vermeyen insanlarla karşılaşıyoruz. Ekonomik boyutunu sosyolojik boyutuyla birlikte okumalıyız.” dedi.

DOSYALARDA ARTIŞ VAR

2004 yılında 8,9 milyon seviyelerinde olan İcra ve İflas Daireleri'ndeki dosya sayısı 2014 sonunda 23,8 milyonun üzerine çıktı. Bu rakamın 15,7 milyona yakını geçen yıldan devreden dosyalardan meydana gelirken geri kalanını ise yıl içinde açılan dosyalar oluşturdu. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde günlük tutulan verilere göre, sadece 2015'te icra dairelerine gelen icra (esas) ve iflas dosya sayısı 7 milyon 284 bin 101 olarak açıklandı.

2016'NIN İLK 2 AYINDA 600 BİN YENİ DOSYA GELDİ

Aynı kayıtlara göre, icralık dosya sayısı 2013'te 15,6 milyon, 2010'da 14,5 milyon, 2005'te ise 6,3 milyondu. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP) 2015'in son günü itibariyle derdest edilen (tüm mahkemelerde görülen) dosya sayısının 14 milyon 554 bin 233 olduğu görüldü. Şubat sonu itibariyle 2016'da gelen dosya sayısının ise 598 bin 103 olduğu öğrenildi.

Aynı tarih itibariyle derdest edilen (görülmekte olan) dava sayısı ise UYAP'ta 14 milyon 865 bin 467 olarak paylaşıldı. Türkiye İstatistik Kurumu'na göre, 2015 yılı enflasyonu yüzde 8,8 olarak gerçekleşti. Ancak dar gelirli vatandaşların harcamaları arasında ciddi yer tutan gıda enflasyonu çift haneli rakamların altına bir türlü indirilemedi. Bu durum, vatandaşın yaşam standartlarını düşürdü. Yaşam standardını korumak için mücadele eden vatandaş, ilerleyen dönemde gelirlerinin artacağı beklentisiyle borçlanma yoluna girdi. Nakit sıkıntısı yaşayan ve çarklarını borçla döndürmeye çalışan işletmeler de aynı yolu tercih etti. Gelirleri artmayan vatandaş ve işleri açılmayan esnaf borcunu ödeyemeyince alacaklı taraf icra mahkemelerinin yolunu tuttu.

17 MİLYON DOSYA BİR SONRAKİ YILA DEVRETTİ

Son yıllarda yaşanan durgunluk yüzünden borcunu çeviremeyen vatandaş icra dosyalarıyla cebelleşiyor. Adalet Bakanlığı'nın kamuoyuyla paylaştığı bilgiler, 2004 yılında 8,9 milyon seviyelerinde olan İcra ve İflas Daireleri'ndeki dosya sayısının 2014 sonunda 23,8 milyonun üzerine çıktığını ortaya koydu. Bu rakamın 15,7 milyona yakını geçen yıldan devreden dosyalardan meydana gelirken, geri kalanını ise yıl içinde açılan dosyalar oluşturdu. 2014 yılından bir sonraki yıla yani 2015'e devreden dosya sayısı ise 17 milyonu aştı. Bu rakam 2013'te 15,6 milyon, 2010'da 14,5 milyon, 2005'te ise 6,3 milyondu. Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi'nde (UYAP) 2015'in son günü itibariyle derdest edilen (tüm mahkemelerde görülen) dosya sayısının 14 milyon 554 bin 233 olduğu görüldü.

Son Güncelleme: 25.12.2017 10:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.