banner257

CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te

CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun şimdiki durağı Bilecik..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bilecik'te düzenlenen mitingde saat 16:00'da halka hitap edecek.

CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te

CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun şimdiki durağı Bilecik..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bilecik'te düzenlenen mitingde saat 16:00'da halka hitap edecek.

29 Mayıs 2015 Cuma 15:10
CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te

CANLI BİLECİK CHP mitingini internetten kesintisiz izle!Kılıçdaroğlu Bilecik'te..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun şimdiki durağı Bilecik..CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Bilecik'te düzenlenen mitingde saat 16:00'da halka hitap edecek.

CHP LİDERİ KILIÇDAROĞLU MISIR ORTADOĞU HABER AJANSI’NIN SORULARINI YANITLADI.

-“ Siyasal idamların toplumda yarattığı derin travmalar var. İdam gibi geri dönülmez bir süreç, toplumda derin travmalar yaratıyor Siyasal idamların doğru olmadığına inanıyoruz.”

 

-“Hiçbir ülkenin iç işine doğrudan müdahaleyi asla tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz. Çünkü biz Ortadoğu’da barışın ve huzurun olmasını istiyoruz. Kavga olmasın istiyoruz.

 

-“Bir ülkenin iç işine doğrudan müdahale etmek, orada bir siyasal partiyi destekleyip diğer siyasal partiyi düşman ilan etmek elbette ki, doğal olarak Mısır halkının tepsini çekecektir. Biz Mısır halkının bu konudaki duyarlılığını biliyoruz. Ancak Mısır halkının şunu da çok iyi bilmesini isteriz. Türkiye sadece AKP’den ibaret değildir. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu ülkenin kurucu partisiyiz. Bizim kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk yurtta barış, dünyada barış şiarıyla yola çıkmıştır. Dolayısıyla biz barışı Ortadoğu’da da, bütün dünyada da savunan bir siyasal gelenekten geliyoruz. Öyle bir terbiyemiz var. Mısır halkı üzülmesin, biz Mısır’ı seviyoruz, Mısırlıları seviyoruz, onlara inanıyoruz, onlara güveniyoruz. Nasıl kendi ülkemizde birinci sınıf demokrasi olsun diyorsak Mısır’da da elbette demokrasi olmalı. Ama demokrasiyi savunacak olan biz belki söyleyebiliriz ama asıl kararı verecek olan Mısır halkıdır. Mısır halkının iradesine hepimizin saygı göstermesi gerekiyor.”

-“CHP iktidarında Ortadoğu’ya barışın gelmesi için her türlü çabayı harcayacağız. Türkiye üzerinden radikal grupların Suriye’ye gitmesi, Irak’a gitmesi, radikal gruplara silah gitmesi, bomba gitmesi kesinlikle engellenecektir.”

-“Suriye’de barışın olması için, Arap liginin, Mısır’ın, AB’nin, Rusya’nın, İran’ın, ABD’nin de katkı verebileceği bir uluslararası Suriye konferansı toplanmasını arzu ediyoruz. İnanıyorum ki, bütün bu ülkelerin ortak çabalarıyla Ortadoğu’ya, Suriye’ye barış gelmiş olur.”

-“IŞİD’i biz hiçbir zaman savunmadık. Farklı, insana saygı duymayan bir anlayışları var. Müslümanlığı çok farklı yorumluyorlar. Oysa İslamiyet’in bir barış dini olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz. İnsana saygının ne kadar önemli olduğunu İslamiyet’te hepimiz çok iyi biliyoruz”

Mısır Ortadoğu Haber Ajansı’nın Türkiye temsilcisi ile muhabiri genel Başkan  Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Merkezi’nde   ziyaret etti. CHP Genel Başkan yardımcısı Murat Özçelik’in de hazır bulunduğu ziyarette CHP Lideri Kılıçdaroğlu Mısır Ortadoğu Haber Ajansı’nın sorularını şöyle yanıtladı;

Soru- Sayın Başkanım, ilk önce sizlere çok teşekkür ederiz bu fırsatı verdiğiniz için. Çok yoğun program nedeniyle biliyoruz ama biz size fazla soru sormayacağız. Birinci soru, sizde biliyorsunuz Mursi’nin idam kararı çıktı. Sizin görüşünüz bu konuyla ilgili nelerdir?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Hiçbir ülkenin içişlerine doğrudan müdahaleyi doğru bulmuyoruz. Her ülkenin yönetiminden sorumlu olan kendi halkıdır. Kendi halkı oturup bu konuda karar verir bizde o kararlara saygı duyarız. Ama siyasal idamların doğru olmadığına bizde inanıyoruz. Çünkü geçmişte bizim tarihimize baktığımızda özellikle Mısır’ı yöneten saygıdeğer yöneticiler, saygıdeğer Mısır halkı bizim tarihimize baktığında bu gerçeği görecektir. Biz 1960 darbesinden sonra Adnan Menderes ve arkadaşlarını idam ettik. 1971 yılında yine bir askeri darbe sonucu Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını idam ettik. 1980 askeri darbesinden sonra çok sayıda gencimizi idam ettik. Bugün geriye dönüp baktığımızda o dönem idam ettiklerimiz için bugün havaalanları yapıyoruz, onların isimlerini veriyoruz.

Dolayısıyla o derin travmalardan isimleri vererek kendimizi bir anlamda aklamaya çalışıyoruz. Siyasal idamlarıntoplumda yarattığı böyle bir derin travma var. Bunların dışına çıkmak gerekiyor artık. Elbette ki siyasiler yanlış yapabilir, yasaları ihlal edebilirler. Bunun demokratik süreç içinde, hukukun üstünlüğü çerçevesinde cezalandırılabilirler, affedilebilirler. Sonuçta bağımsız yargı buna karar verir. Ama idam gibi geri dönülmez bir süreç toplumda derin travmalar yaratıyor.

Soru- Sayın Başkanım başka bir sorum olacak sizlere IŞİD’le ilgili. IŞİD’e direk olmasa bile silah veyahutta destek verildiğine inanıyor musunuz? Bununla ilgili elinizde delil, belgeler var mı? Veyahutta duyum var mı?

Kemal KILIÇDAROĞLU- Bu konuda mahkemelerde görülen dosyalar var MİT tırlarında silahların olduğuna yönelik. Ama mahkemede görülen dosyalara gizlilik kararı konduğu için kamuoyuyla bu paylaşılamıyor. Ancak Türkiye üzerinden oradaki radikal grupların silah gönderildiği yönünde çok güçlü deliller ve duyumlar var. Bunu aslında bütün dünya biliyor. CHP olarak biz buna karşı çıkıyoruz. Hiçbir ülkenin iç işine doğrudan müdahaleyi asla tasvip etmiyoruz, onaylamıyoruz. Çünkü biz Ortadoğu’da barışın ve huzurun olmasını istiyoruz. Kavga olmasın istiyoruz. Oradaki bir kavga, bir yangın bize de sıçrayacaktır. Nitekim Reyhanlı’da 53 yurttaşımız hayatını kaybetti. Cilvegözü’nde insanlarımız yine patlayan bombalarla hayatlarını kaybettiler.

O nedenle mevcut hükümeti olabildiğince eleştiriyoruz. Bu tür davranışlardan uzak durmasını istiyoruz. Ortadoğu’ya barış gelmeli ve buna da Türkiye en büyük katkıyı yapmalıdır diyoruz.
Son Güncelleme: 29.05.2015 15:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.