YYÜ’DE GELENEKSEL AŞIKLAR ŞÖLENİ - VAN HABERLERİ

YYÜ’DE GELENEKSEL AŞIKLAR ŞÖLENİ - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörlüğü tarafından geleneksel olarak organize edilen ve bu yıl dördüncüsü düzenlenen “YYÜ Âşıklar Şenliği” büyük ilgi gördü.
YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan Aşıklar Şenliği’ne erkek aşıkların yanı sıra Azerbeycanlı ozan Seher Atmaca da katıldı. Gecenin açılış konuşmasını yapan YYÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeki Taştan, Aşıklar Şenliği’nin tarihi kaydeden bazı etkinlikler gibi olduğunu belirterek, “Bugün özel bir günü yaşıyoruz. Çünkü halk kültürünün çok önemli aşıklar geleneğini burada YYÜ’de her yıl yaşatmak gerçekten bizler adına oldukça sevindirici bir olay.

Teknolojiyle mücadele, insanların teknoloji karşısında yaşamış olduğu yenilgiyle mukayese ettiğimiz zaman, yüzlerce yıllık geçmişi olan bu tür kültürleri, korumak, yaşamak ve gençler nezdinde geleceğe aktarmak oldukça önemlidir. Aşıklar Şenliği esasında halk edebiyatımızın belki de en renkli cephelerinden birini oluşturur. Bugün burada izleyeceğiniz 10’a yakın aşığımız; bu geleneği, bu kültürü geçmişten günümüze aktararak belki yeni adaylar yetiştirerek, belki yeni gençlerimizi bu anlamda heveslendirerek gelecek nesillere aktarmak adına aslında çok önemli bir görevi ifa ediyorlar”
dedi.

Gece, aşıkların birbirinden güzel parçalar seslendirerek, atışmalar yapmasıyla sona erdi.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal il dışında olmasından dolayı geceye katılmazken, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, Van İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan, YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Murat Demirel, YYÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Yusuf Uzun, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ın eşi Sahibe Battal, vatandaşlar ve çok sayıda öğrenci katıldı.