YYÜ’DE FELSEFE-EDEBİYAT SEMPOZYUMU - VAN HABERLERİ

YYÜ’DE FELSEFE-EDEBİYAT SEMPOZYUMU - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Atatürk Kültür Merkezi tarafından düzenlenen “Felsefe-Edebiyat Sempozyumu” başladı.
YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde yapılan sempozyuma Van Valisi İbrahim Taşyapan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Atatürk Kültür Merkezi Başkanı Prof. Dr. Turan Karataş, Türkiye genelinde çeşitli üniversitelerden yaklaşık 35 felsefeci, edebiyatçı ve öğrenciler katıldı.

Sempozyum öncesi konuşan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, Felsefe ve edebiyatın biri ruhu diğeri ise aklı simgelediğini, esasında tarih boyunca bir ilişki içerisinde olmuş ve birbirlerini zaman zaman besleyerek büyüdüklerini söyledi. Battal, “Özellikle sanatçı ruhlu filozoflarda bu ilişkinin daha da yoğunluk kazandığını söyleyebiliriz. Edebiyat tarafı ağır basan ve felsefeye yer veren yazarların da oluşturdukları estetik dünya içinde zaman zaman hayatı sorguladıklarını söyleyebiliriz.

Felsefe veya edebiyat okuyan öğrenciler veya her ikisine de ilgi duyanların burada bulunan bilim adamlarıyla bir arada bulunmayı büyük bir fırsat olarak değerlendirmelidir. Hayat sadece aldığınız derslerden ibaret değildir. Eminim dikkatli bir öğrenci bu iki gün boyunca bu etkinlikte bilgiye, düşünceye ve hayata dair birçok çıkarda bulunacaktır”
dedi.

Van Valisi İbrahim Taşyapan ise, edebiyat ve felsefenin insanoğlunun hayat serüveninde önemli iki kilit taşı olduğunu belirtti. Vali Taşyapan, “Tarih boyunca baktığımız zaman geriye, insanoğlunun serüveninde akılda kalan insanlar, akılda kalan isimlerin çoğu edebiyatçı ve filozoflar olduğunu görüyoruz. Sözün gücü dediğimiz edebiyat, çağları aşarak hangi dilde söylenmiş olursa olsun insanlığın ortak değeri olarak zamanımıza kadar gelebilmektedir. Öğrenciler sizler de bu kadar akademisyeni ve kıymetli hocaları bulmuşken onlardan faydalanın. Sadece sempozyumda dinlemekle değil, her fırsatta onlardan feyiz alın” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından iki gün sürecek sempozyuma ilk oturumla başlandı.