YYÜ'de Erasmus Yükseköğretim Hareketlilik Toplantısı!

YYÜ'de Erasmus Yükseköğretim Hareketlilik Toplantısı!
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) Erasmus Yükseköğretim Hareketlilik Proje Yönetim Toplantısı yapıldı.
YYÜ Prof. Dr. Cengiz Andiç Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya 123 üniversiteden yaklaşık 300 kişi katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantının açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Ahmet Faik Öner, öğrencilerin okurken dünyayı, oradaki eğitim kurumlarını görmesinin çok güzle bir olay olduğunu belirtti. Van’ın 3 bin yıllık kadim bir tarihe sahip olduğunu ifade eden Öner, “Bu toplantı vesilesiyle Van’ı görmenizi, tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmenizi istiyorum” dedi.

1 Ocak 2014 yılında yeni bir döneme giren Erasmus Plus’ın 2014- 2020 yılları arasında uygulanacağını belirten Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) Başkanı Mesut Kamiloğlu, Erasmus Programı’nın kişilere, yaş ve eğitim geçmişlerine bakılmaksızın yeni beceriler kazandırılması, onların kişisel gelişimlerinin güçlendirilmesi ve istihdam olanaklarının arttırılmasını hedeflediğini söyledi. Türkiye Ulusal Ajansı’nın Erasmus Programı aracılığıyla vatandaşlara yurt dışında eğitim, staj ve gönüllü çalışma imkânı sağlayarak kişisel ve mesleki gelişimlerini desteklediğini ifade eden Kamiloğlu, “Erasmus Programı’yla ayrıca kamu kurumları, üniversiteler, özel sektör kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları gibi tüzel kişilikler ile gençlik gruplarına da uluslararası projelerde yer alarak faaliyet gösterdikleri alanlarda yeni uygulamalar ve teknikler öğrenmeleri veya geliştirmeleri için fırsatlar sunulmaktadır. Bu desteklerden her kademedeki eğitim personeli, öğrenciler, gençler, yetişkinler, çalışanlar, işverenler, meslek sahipleri ve girişimciler gibi toplumun farklı kesimlerinden bireyler faydalanabilmektedir” diye konuştu.

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları’nın 2004 yılından bu yana başarı ile uygulandığını dile getiren Kamiloğlu, “Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programları kapsamında 2004- 2013 yılları arasında 100 bine yakın proje başvurusu alınmış, bu başvurulardan yaklaşık 24 bin projeye 600 milyon Euro’ya aşkın hibe tahsis edilmiştir. Aynı dönemde eğitim ve gençlik programlarından 81 ilimizden 400 binden fazla vatandaşımız yararlanmış, bunlardan yaklaşık 300 binine yurt dışında eğitim, staj, gönüllülük ve işbirliği faaliyetlerinde bulunma imkânı sağlanmıştır” ifadelerini kullandı.
İki gün sürecek olan toplantıya YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, Genel Sekreter Doç. Dr. Yusuf Uzun ve öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı.