YYÜ’DE EKMEK İSRAFI PANELİ - VAN HABERLERİ

YYÜ’DE EKMEK İSRAFI PANELİ - VAN HABERLERİ
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile Toprak Mahsulleri Ofisi, ortaklaşa "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası, Tam Buğday Ekmeği Tüketimi ve Sağlık" konulu bir panel düzenledi
YYÜ Gıda Mühendisliği Bölümü ve Toprak Mahsulleri Ofisi'nin birlikte düzenlediği "Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası, Tam Buğday Ekmeği Tüketimi ve Sağlık" paneli Nihat Bayşu Konferans Salonu’nda yapıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan YYÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, en temel gıda maddesinin ekmek olduğunun altını çizerek, zengin sofrasında da fakir sofrasında da ekmeğin vazgeçilmez olduğunu kaydetti.

Ekmeği kutsal sayan ve nimet olarak ifade eden bir kültürün mensupları olduklarını söyleyen Kazankaya, “Ekmek kazancın, bereketin ve paylaşmanın sembolüdür. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 12’si yani 900 milyon insan yetersiz besleniyor. 10 milyon insan ise açlık sınırında ve yetersiz beslenmeden hayatını kaybediyor.

Ülkemizde yıllık 37 milyar ton ekmek üretilirken, bunun 2 milyar tonu israf ediliyor. Bu kayıp yılda yaklaşık olarak 1,5 katrilyon liraya denk geliyor. Ülkemizin ekonomide dünyada ilk 10’a girme hedefiyle uyuşmayan bir durum. Bu panel bu anlamda çok önemlidir. Ekmek israfını önleme kampanyasının başarıya ulaşmasını ve hayırlara vesile olmasını dilerim” dedi.

Açılış konuşmasının ardından YYÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Elvan Ocak ve Yrd. Doç. Dr. Raciye Meral, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burak Suvak birer sunum yaptı.

Toprak Mahsulleri Ofisi Daire Başkanı Mustafa Bahar’ın da bir konuşma yaptığı panel, soru-cevap bölümüyle sona erdi.