VANTB’DEN BİR İLK - VAN HABERLERİ

VANTB’DEN BİR İLK - VAN HABERLERİ
Van Ticaret Borsası (VANTB), Van ve bölgeye hitap edecek toprak, su ve bitki analizi yapılacak laboratuvar kurdu.
VANTB Yönetim Kurulu Başkanı Salman Toprak, kurdukları laboratuvar ile hem Vanlı çiftçilere hem de bölgedeki çiftçilere hitap edecek bir düzeyde olduklarını söyledi. Toprak, “Biz tarım ve hayvancılık sektörüyle alakalı faaliyetlerde bulunuyoruz. Çiftçimizin ve esnafımızın yanında olan bir odayız. En önemli projelerimizden biri mayıs ayında hizmete girecek olan toprak analiz laboratuvarını kurduk. Borsa olarak büyük bir yatırım yaptık. Tam teşekkülü bir laboratuvar kurduk. Burada mikro ve makro analizleri yaparak çiftçilerimize hangi toprakta hangi verimi daha iyi alabileceğini, doğru yönlendirerek gübre kullanımını veya kullanmamasını, ekim şekillerinden tutun bu tür danışmanlık hizmetlerini verecek bir laboratuvar kurduk. Bizim odamız kar gütmeyen bir kurum olduğu için kar amaçlı hizmet üretmeyeceğiz.

Tabi ki her kurumun kendine göre bir masrafı vardır. Minimum düşük masraflarla yani piyasadaki 10 ise bizim takriben 2 veya 3 TL’ye mal olacak bir fiyat sistemimiz olacak. Bizim ana kuruluşumuz çiftçimize, esnafımıza hizmet üretmek, destek olmak, ön teşviklerde bulunmak ve kar gütmediğimiz için maliyeti neyse o fiyatlardan hizmet sunacağız. Borsa olarak yapacağımız her işte geleceği düşünerek en mükemmelini yaptık. Bu laboratuvar için de toplam maliyetimiz 1 milyon TL’dir. Bu yatırımda aldığımız bir teşvik yok. Tamamı Van Ticaret Borsası’nın imkanları dahilinde yapıldı. Biz göreve ilk geldiğimiz günden beri yönetim olarak her zaman maddi gücümüzü hizmete yönelik kullanacağımızı söyledik ve vaat ettiğimiz bütün şeyleri yerine getirmekle uğraştık”
dedi.VANTB Toprak Analiz Laboratuvar görevlisi Ziraat Mühendisi Tuğçe Özdemir de, laboratuvarda toprak, bitki ve su analizlerini yapacaklarını söyledi. Amaçlarının çiftçiyi bilgilendirmek ve üretimi en yüksek seviyelere çıkarmak olduğunu ifade eden Özdemir, “Biz burada toprak analizi yaparken, toprağın içerisindeki bitki besin elementlerinin ihtiyaçlarının eksikliklerini, fazlalıklarını ayırt ederek çiftçiye gübre tavsiyesinde bulunuyoruz. Bunun yanında bitki analizi yapıyoruz. Ayrıca sulama suyu analizi yapıyoruz. Şimdi çiftçimiz bulunduğu yerlerde her sulama suyunun toprakta kullanılmayacağını bilmediği için biz sulama suyu analizi yaparak, çiftçimize sulama suyunun uygun olup olmadığını bildiriyoruz. Çiftçiyi bilinçlendirmek adına yapılmış bir projemizdir” şeklinde konuştu.

VANTB binasında kurulan laboratuvar Van ve bölgede yaşayan çiftçilere son sistem cihazlarla hizmet verecek.