VANTB'DEN 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI - VAN HABERLERİ

VANTB'DEN 8 MART KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI - VAN HABERLERİ
Van Ticaret Borsası(VANTB) Yönetim Kurulu Başkanı Selman Toprak, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.
VANTB Başkanı Toprak açıklamasında "İnsanlığın acımasızca tükettiği tüm değerler, kadınlarımızın güçlenmesi ve yaşatılan olumsuzluklara el koyması ile kurtulacaktır. Kadınlarımız, bu ülkenin, toplumumuzun kurtuluşu, ümit edilen geleceğin ve hasretle beklenen aydınlık nesillerin tek mimarı olacaktır. Kadınlara yönelik her türlü istismar, ayrımcılık ve mağduriyetleri şiddetle kınıyoruz. Kadın, yaratılmışların en önemli ve en değerli olanıdır. "Cennet anaların ayakları altındadır" düsturunu temele yerleştiren inanç sistemimizde kadın emanetlerin en değerlisidir. Kadını toplum içinde dışlayan, ötekileştiren, yok sayan her türlü zihniyet, düşünce, hal ve davranışı elimizin tersiyle itmek boynumuzun borcudur. Kadına yönelik şiddet ve kadınların maruz kaldıkları her türlü rencide edici davranışlar karşısında umudumuz ve beklentimiz, yasaların kadınları koruma altına alacak şekilde, onları daha güçlü kılacak şekilde düzenlenmesidir.

Kadınların öldürülmediği, işkenceye, şiddete, haksızlığa maruz kalmadığı bir dünyayı var etmek suretiyle eşitlik ve insan onurundan bahsetmek mümkün olacaktır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, içinde ‘’Kadın’’ olduğu için, sevgi, barış, kardeşlik olduğu için özeldir; din, dil, ırk, renk, kültür ayrımı olmaksızın, dünya üzerindeki tüm kadınları kapsar ve birleştirir.

Bu açıdan kadınlar için önemli ve değerli bir gündür. 8 Mart, aynı zamanda, kadınların siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşadıkları ortak sorunların gündeme gelmesi için bir fırsattır. Bu vesileyle 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutluyor, kadınlarımızın söz sahibi olduğu güzel ve aydınlık yarınların, medeniyetimize ışık tutmasını temenni ediyorum" dedi.