VAN’DA ÖZGECAN’IN ÖLDÜRÜLMESİNE KINAMA - VAN HABERLERİ

VAN’DA ÖZGECAN’IN ÖLDÜRÜLMESİNE KINAMA - VAN HABERLERİ
Van’da bir araya gelen yüzlerce kadın, Özgecan Aslan’ın öldürülmesini kınadı.
Mersin’de, vahşi bir şekilde katledilen Özgecan Aslan için tepkiler sürüyor. Van’da bir araya gelen yüzlerce kadın, Aslan’ın katledilmesini yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı tarafından Rojin Kadın Yaşam Merkezi önünde düzenlenen basın açıklamasına HDP Van İl Eş Başkanı Derya Havya, DBP Van İl Eş Başkanı Hamiyet Şahin ve Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban’ın yanı sıra yüzlerce kadın katıldı. Rojin Kadın Yaşam Merkezi önünde “Yasta değil, isyandayız Özgecan” yazılı pankartı açan kadınlar, sık sık “Özgecan ölümsüzdür” sloganları attı.

Burada bir açıklama yapan Rojin Kadın Yaşam Merkezi çalışanı Avesta Işık, Özgecan Aslan’ın katledilmesinin kadına yapılan baskı ve zulmün bir örneği olduğunu öne sürerek “Tarih boyunca devam eden kadına karşı vahşetin ardından çok acı bir çığlık daha biz kadınların dünyasını altüst etmiştir. Bu çığlık yine medeniyet dünyasını utanç içinde bırakarak kulaklarımızı çınlatmıştır. Bu çığlığın geride bıraktığı acı, kadın olarak bütün hücrelerimize kadar yayılmıştır. Acımız büyüktür. Kadın dünyasını bir kez daha yerle bir eden bu vahşet karşısında öncelikli talebimiz elbette bu vahşeti gerçekleştirenlerin en ağır şekilde cezalandırılmasıdır” dedi.

Sözün bittiği yerde olduklarını ifade eden Işık, kadını sadece kendi aleminde bir yem olarak gören, kadını özgür haliyle bir birey olarak görmeyen kara, yobaz ve bağnaz anlayış devam ettikçe, bu vahşiliklerle her daim karşılaşacaklarını dile getirdi. Kadını yalnızlaştırmaya, eve hapsetmeye, köleleştirmeye, sömürülmeye iten her türlü anlayışa karşı, kadın olarak tek çarenin öz savunmayı yapabilmek için örgütlenmek olduğunu anlatan Işık, "Kadına karşı, vahşete karşı tüm kadınlarımızın ortak direnişi ve dayanışması şarttır. Bilinmelidir ki kadın yaşadıkça Özgecan Aslan’ın çığlıkları unutulmayacaktır” diye konuştu.