VAN’DA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI - VAN HABERLERİ

VAN’DA OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİ ÇALIŞTAYI - VAN HABERLERİ
Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Okul Öncesi Eğitimi Çalıştayı’ düzenlendi.
Okul öncesi eğitimin daha kaliteli ve yaygın hale getirilmesi İçin İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl başkanlığında; okul öncesi öğretmenleri, çocuk gelişimi ve eğitimi öğretmenleri, rehber öğretmenleri, anaokulu ve ilkokul müdürleri, şube müdürleri ile Yüzüncü Yıl Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitim Bölümü öğretim üyeleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü, İl Müftülüğü, ilçe belediyeleri, İş-Kur, Van TSO, Yurt-Kur, Karayolları Bölge Müdürlüğü, AÇEV ve Halk Eğitim Merkezi müdürlükleri temsilcilerinin katılımıyla Elite World Otel’de çalıştay yapıldı. İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nuran Altan Göl; okul öncesi eğitiminin mevcut durumunu, Van, Türkiye ve dünya genelinde örnekler ve açıklamalar içeren geniş bir sunum yaptı.

Daha sonra farklı konu başlıkları etrafında gruplar oluşturularak çalışmaya geçildi, Anne-baba eğitimi ve okul öncesi eğitimi detaylı bir şekilde ele alınarak masaya yatırıldı. Sorunlar ve çözüm önerileri görüşülerek raporlaştırıldı. 2015-2019 yılları arası kısa, orta ve uzun vadeli eylem planı hazırlandı.

Çalıştayın çok verimli ve etkili geçtiğini vurgulayan Altan Göl, katılımcılara teşekkür ederek, bu çalışmanın bir başlangıç olduğunu, Van’ın başarı oranını üst seviyelere çıkarmak için toplumun temelini oluşturan 0-6 yaş çocukların ve anne-babaların öncelikli olarak önemsenmesi, korunması ve tüm kurum ve kuruluşlar olarak ailenin hizmetinde bulunulması, güçlerini birleştirip tek vücut olmalarının mutlu, huzurlu ve başarılı bir gelecek için önemli olduğunu vurguladı.