VAN’DA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON” ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ

VAN’DA “KADINA YÖNELİK ŞİDDETE SON” ETKİNLİĞİ - VAN HABERLERİ
VAN HABER - Van’ın İpekyolu Belediyesi, son dönemlerde artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için ‘Kadına Yönelik Şiddete Son’ adı altında etkinlik düzenledi.
Sanat Parkı’nda düzenlenen ve HDP Milletvekili Adayı Yurdusev Özsekmenler, DBP Van Eş Başkanı Hamiyet Şahin, İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Veysel Keser, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Hatice Çoban ve HDP ile DBP kadın ilçe yöneticilerinin katıldığı etkinlikte bir konuşma yapan İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Aygül Bidav, kadına yönelik şiddetin gün gittikçe artığına dikkat çekti.

Kadına yönelik şiddete karşı toplumun tüm bireylerinin elbirliğiyle mücadele etmesi gerektiğini ifade eden Bidav, özellikle erkeklerin artık bu şiddete ‘dur’ demesinin zamanın geldiğini dile getirdi. Bidav, “Kadına yönelik gelişen cinayetlerde zanlıların elini kolunu sallayarak bırakıldığını görebilirsiniz. Kadının gücünü ve rengini toplumda yaşatmazsak bu gibi baskıları hep göreceğiz” dedi.

HDP Milletvekili Adayı Yurdusev Özsökmenler ise, kadın katliamlarının durdurulması için HDP’nin verdiği mücadeleye tüm toplumun ve kadınlarının destek vermesi gerektiğini vurguladı. Özsökmenler, kadın çoğunluğu ile meclise girecek olan HDP’nin mecliste kadının rengini yansıtacaklarını dile getirdi.Etkinlik, Mezopotamya Kültür Merkezi Tiyatro Grubu’nun kadına yönelik şiddet konulu Kürtçe skeç gösterisi ile son buldu.